Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Slohový útvar - Popis prostý

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (34 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

POPIS PROSTÝ

Funkční styl: prostě sdělovací

(popis odborný – odborný f. s., popis umělecký = líčení – umělecký f. s.)

slohový postup: popisný

cíl: adresát musí získat přesnou, plastickou, celistvou představu o objektu

→ vizualizace daného předmětu

typy:

  • popis statický

  • popis dynamický

Kompozice:

- musí mít řád, logiku a systém

- od celku k částem X od částí k celku – zachovat zvolený přístup

Jazykové prostředky:

- neutrální

- spisovný jazyk

- často se vyskytují slovesa, příslovce, přídavná jména

- pozor na nadužívání slovesa „být“

Zákoutí, kam se rád/a vracím (popis oblíbené části vašeho města/vaší obce)

V kůži záchranáře

Jak co nejrychleji a co nejbezpečněji zachránit člověka, který se propadl pod led rybníka nebo přehrady. Takové bylo téma cvičení desítek záchranářů a hasičů. (popis jedné zimní záchranářské akce)

Zpracování:

Zákoutí, kam se ráda vracím

Nejraději z celého města mám Moravské Předměstí, kde se nachází část zvaná Pod Strání. Tato část města má pro mě určitou hodnotu, vyrůstala jsem zde. Strávila jsem tu zatím nejdelší část svého života.

Je to poměrně klidná část města a nachází se nedaleko centra. Je zastavěna různými typy domů, jsou tu panelové domy všech možných velikostí a také spousta rodinných domků. Domy hrají všemi možnými barvami s různými vzory. Mezi domy najdeme spousty zelených ploch se stromy a dětskými prolézačkami a kolotoči. Jedno takové kouzelné místo se nachází i před mým bývalým domovem.

Je to místo čtvercového půdorysu, na každé straně ohrazeno cestou a vysokým panelovým domem. V pravé části tohoto místa rostou jabloně, které obrůstají zelené husté keře. Tímto místem vede uzounká stezička, po níž se dostaneme ke starému basketbalovému hřišti. Hřiště je betonové s jedním starým vybledlým košem, který je už dávno bez sítě. Za basketbalovým prostorem nalezneme dětské hřiště. To je vybaveno zlatavým pískovištěm pro nejmenší, prolézačkami a houpačkami zářivých barev pro odvážnější. Bývaly zde i houpačky staršího typu pro dva. Ty už tu ale nenajdeme, jsou vyměněny za všelijaká zvířátka na silných pružinách, které se houpou do všech stran. Přes cestu stojí mateřská školka a za ní pod kopcem je staré betonové fotbalové hřiště. Brány jsou zohýbané všemi směry a lze ještě sem tam na tyčích najít stopy po staré síti. Malý kopec, jenž je nad fotbalovým hřištěm, se využívá pro malé děti v zimě na sáňkování.

Vždy, když do těchto míst zabloudím už i jen v myšlenkách, mám hned úsměv na rtech. Je to místo, na kterém je mnoho mých nejkrásnějších vzpomínek na dětství.

Témata, do kterých materiál patří