Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Cesta sněžných ptáků

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (151.27 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

CESTA SNĚŽNÝCH PTÁKŮ

Robert Lyndon

Kniha nás zavádí do 11. století.

Děj začíná v Alpách, kde se setká rytíř Vallon se studentem lékařství Herem, který má u sebe dokumenty související s objevením pátého evangelia a informace o výkupném za zajatého normanského rytíře. Vydávají se společně do Anglie, kde dostanou za úkol vydat se na Island pro bílé sokoly a převést je do Anatolie. K této výpravě se přidali sokolník Wayland, germán Raul a dívka Sith.

Ze severní Anglie odpluli na Orkneje a Shetlandy až na Island. Zde ale sokoly nenašli, a tak se Wayland s částí výpravy vydali do Severního loviště v Gronsku. Ve vysokých skalách odchytli pět sokolů. A podařilo se jim vrátit na Island. Zde nabrali zásoby a vydali se na Severní mys ve Švédsku. Nedaleko pobřeží na ně zaútočili Vikingové, kteří je pronásledovali přes Bílé moře k Oněžskému jezeru. Zde se jim podařilo s Vikingi sjednat podmínky o převezení přes peřeje Dněpru a následně přes Černé moře. Během cesty přes Rus zdolávají divokou přírodu, bažiny a divoké kmeny. Tady přijde o život Raul. Také se jim nepodaří zachránit čtyři sokoly. Po překonání peřejí a Černého moře mohli v Anatolii předat pouze jednoho sokola, a tak byl Wayland nucen k sokolnické soutěži, aby vybojoval jejich životy. Wayland tuto soutěž vyhrál, a tak byly dodrženy podmínky výkupného za rytíře. Wayland se stává emírovým sokolníkem. A Vallon s Herem najdou páté evangelium.

Robert Lyndon:

  • Anglický spisovatel, historik, nadšený sokolník, horolezec a cestovatel

  • Člen Královské geografické společnosti

  • Žije v Dorsetu

Ceny za bílé sokoly ve středověké Anglii

Podle Knihy posledního soudu, sestavené v letech 1086-1087, byla cena bílého sokola deset liber, což se zhruba rovnalo půlročnímu příjmu rytíře. V účtech krále Jindřicha II. stojí, že v roce 1162 ho stálo 43 liber vyplatit loď do Norska na nákup sokolů. Za stejnou částku se dalo pořídit 250 krav nebo 1200 ovcí, popřípadě zaplatit celoroční mzdu padesáti zemědělským dělníkům.

Témata, do kterých materiál patří