Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Tikal

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (990 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Tikal

Tikal leží na Yucatánském poloostrově v oblasti, do které Evropané vstoupili v roce 1517 a kterou si v následujících 30 letech zcela podmanili.

Tikal se nachází v severní nížinaté oblasti mayského území a bylo to pravděpodobně největší město mayské civilizace. V jeho středu bylo rozlehlé náměstí, ohraničené na západní a východní straně chrámovými pyramidami a Akropolí na straně severní. Kromě tohoto komplexu zde bylo na ploše přibližně 16km2 dalších zhruba 3000 budov. Archeologický průzkum dokázal, že Akropole byla obývána nepřetržitě 11 století a chrámy, které zde stojí dodnes, byly vybudovány na zasypaných pozůstatcích nespočetného množství jiných, starších obytných domů a budov, včetně několika složitě vymalovaných hrobek.

Označení město není případě Tikalu zcela přesné, protože se jednalo spíše o významné a rozlehlé obřadní centrum, na jehož předměstích se usadil velký počet lidí. I když tito obyvatelé nebyli většinou nijak bohatí, dokázali věnovat nesmírné úsilí výstavbě svých hrobek a chrámů- Pro vzdávání poct bohům, vládnoucí elitě a svým mrtvým vybudovali monumenty, které vyvolávají úctu ještě v dnešních dnech.

Vybudování Tikalu

Budovy na hlavní obřadní ploše byly vydlážděnými chodníky propojeny s dalšími náměstími i s dalšími budovami. Je zde celá řada tzv. paláců, postavených na hliněných valech, v podobě jednopatrových vyzdobených a omítnutých budov s množstvím místností. Náboženské budovy byly možná stavěny výše proto, aby v očích věřících vzbuzovaly větší úctu, ale i relativně skromné domy byly postaveny na těchto valech a plošinách, zřejmě z důvodu ochrany před zatopením při obdobích dešťů.

Podoby mayských vládců a průběh jejich náboženských obřadů jsou znázorněny na kamenných sochách a propracovaných rytinách ve dřevě. Tyto rytiny byly používány jako ozdobné trámy v některých palácích a jako zdobné překlady nad vchody do chrámových pyramid. Kamenné stély před paláci a chrámy měly často symbolický význam a znázorňovaly vládce či bojovníka, stojícího jednou nohou na poraženém nepříteli.

V Tikalu je 6 strmých pyramid s místností v horní části, která byla korunována prokládanou střechou a do které se vstupovalo po schodišti. Pyramidy sloužily také jako hrobky pro bohaté a důležité osoby, které zde byly pohřbívány.

  • z celého komplexu chrámů jich dnes v Tikalu zůstalo 16

  • plocha určená k obřadům, pokrývá rozlohu 2,5km2

  • největší zdejší pyramida, označovaná jako Pyramida IV, je vysoká 70m

  • v době největšího rozkvětu se zdejší populace pohybovala mezi 10 000 – 45 000 lidí

Témata, do kterých materiál patří