Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Repetitorium starší české literatury (UBK / CU205)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu UBK / CU205 - Repetitorium starší české literatury, Filozoficko-přírodovědecká fakulta, Slezská univerzita v Opavě (SU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

1. Specifika staré české literatury. Problematika percepce a interpretace nejstarších písemných památek. Literatura předmětu (zvláště literárněhistorické syntézy) a historie bádání.2. Písemnictví Velké Moravy a spory o jeho další život v přemyslovských Čechách.3. Starší česká literatura a recepce antické, křesťanské (a byzantské) vzdělanosti.4. Starší česká literatura a latinský středověk.5. Starší česká literatura a folklorní slovesnost.6. Žánrová charakteristika památek staré české literatury.7. Genologické systémy a jejich proměny.8. Zrod česky psané literatury kolem roku 1300.9. Česká, latinská a německá literatura doby lucemburské.10. Proměna genologického systému doby husitské (vzhledem k literatuře lucemburského období). Jan Hus mezi konfesemi. Myšlenkové prostředí české reformace.11. Česká renesance, nebo český humanismus? K problematice renesanční literatury a její periodizace. Česká recepce evropské renesance a evropského humanismu, překladatelské aktivity českých humanistů.12. Literární činnost Jednoty bratrské. Český humanistický manýrismus. Kronika historie cestopis.13. Reflexe českého jazyka ve staré české literatury (mluvnice). Lidovost a literatura. Lidová literatura spojnice mezi barokem a obrozením? Barokní vlastenectví.14. Baroko české ve srovnání s evropským. Barokní básnictví, drama, próza a homiletika. Baroko a národní obrození. Baroko v pohledech české literární historie. Barokní inspirace v moderní české literatuře.

Získané způsobilosti

Student získá přehled přehled po dějinách starší české literatury, seznámí se se základními texty tohoto období literárních dějin.

Literatura

LEHÁR, J. et al. Česká literatura od počátků k dnešku. Praha, 1998. KOPECKÝ, M. Dějiny starší české literatury. Opava, 1992. KOLÁR, J. Návraty bez konce. Brno, 1999. VELTRUSKÁ, J. Posvátné a světské. Osm studií o starém českém divadle. Praha, 2006. ČERNÝ, V. Soustavný přehled obecných dějin literatury naší vzdělanosti. Jinočany, 1996. PETRŮ, E. Vzdálené hlasy. Olomouc, 1996. LEHÁR, J. - STICH, A. (ed.). Kniha textů 1: česká literatura od počátků k dnešku. Praha, 2005. LEHÁR, J. Nejstarší česká epika. Praha, 1983. LEHÁR, J. Nejstarší česká lyrika. Praha, 1990.

Požadavky

Aktivní účast studentů na semináři. Povoleny jsou 3 absence.Zpracování a přednes referátu. Referát se nesmí skládat pouze z výpisků z odborné literatury, student v něm musí prokázat také své interpretační dovednosti. Seminární práce. Termín odevzdání je týden před zápočtovým týdnem. Práce bude obsahovat VELMI STRUČNÉ zařazení analyzovaného díla do historického kontextu, dále pak analýzu založenou na vlastní čtenářské interpretaci podložené odbornou literaturou. Rozsah je max. 5 normostran.

Garant

Mgr. Jan HECZKO, Ph.D.