Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Informační etika 1 (UBK / KB011)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu UBK / KB011 - Informační etika 1, Filozoficko-přírodovědecká fakulta, Slezská univerzita v Opavě (SU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

Témata přednášek:I. Úvod do etiky. Vymezení etiky jako praktické filosofie. Členění etických koncepcí (deskriptivní etika, preskriptivní etika, metaetika). Pojem morálky a mravnosti. Existence morálních hodnot. Svoboda a odpovědnost. Svědomí. Morální ctnosti (Platón, Aristotelés, Akvinský). Čest a úcta.II. Etické koncepce v minulosti a dnesa) Etika v antice. Sókrates a Platón, Aristotelés, Epikúros a hedonistická etika, kynismus, stoicismus;b) Etické koncepce v období středověku. A. Augustinus, T. Akvinský;c) Etické koncepce novověku. Utilitarismus (D. Hume, J. Bentham, J. S. Mill), deontologická etika I. Kanta, morální relativismus F. Nietzscheho;d) Současné etické koncepce. Existencialismus (J.-P. Sartre), etika z pohledu etologie (K. Lorenz), etika a sociobiologie (E. O. Wilson), etika odpovědnosti (H. Jonas), teorie spravedlnosti (J. Rawls), praktická etika a práva zvířat (P. Singer), diskursivní etika (J. Habermas), etika v situaci postmoderního diskursu.III. Aplikované etiky. Bioetika, environmentální etika, feministická etika, etika podnikání, informační etika.

Získané způsobilosti

Student získá základní přehled o problematice etických koncepcí. Nabyté poznatky budou základem pro jeho další studium odborných předmětů vyučovaných Ústavem bohemistiky a knihovnictví FPF SU v Opavě.

Literatura

SOKOL, J. Etika a život. Praha, 2010. SOKOL, J. Etika a život. Praha, 2010. NESVADBA, P. Filosofie a etika. Plzeň, 2006. NESVADBA, P. Filosofie a etika. Plzeň, 2006. JÁNOŠ, K. Informační etika. 2003, 1993. Dostupné na internetu: .THOMPSON, M. Přehled etiky. Praha, 2004. ANZENBACHER, A. Úvod do etiky. Praha, 2001. FIALA, B. Etika. Karviná: OPF SU, 2001. ISBN 80-7248-138-X.HABÁŇ, M. Přirozená etika. Praha, 1991. PŘÍKASKÝ, J. V. Učebnice základů etiky. Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství, 2000. ISBN 80-7192-505-5.PEXIDR, K. Úvod do studia etiky. Plzeň, 1996.

Požadavky

75% účast na přednáškách, vypracování písemné zápočtové práce a úspěšné absolvování zápočtové písemky.Zápočtová práce: Práce bude obsahovat úvahu na jedno ze zvolených témat (viz níže) a kritický komentář k úvaze, ve kterém student charakterizuje a zdůvodní vlastní argumentaci a přiradí ji ke konkrétnímu typu etické koncepce (pokud těch typů bude víc, tak je uvede všechny). Samotná úvaha bude v rozsahu min. 3 norm. stran (1800 úhozů na stranu při velikost písma 12 a řádkování 1,5. Doporučený typ písma Times New Roman), max. 5 normostran! Komentář bude v rozsahu min. 1 normostrany (max. 3 normostran)!Témata k úvaze: Štěstí jako cíl dobrého života, Svoboda a odpovědnost, Svědomí jako etická kategorie, Problém etického relativismu, Evoluční předpoklady morálky, Morálka jako produkt kultury.Zápočtová písemka: Písemka se bude skládat z 3 otevřených otázek, které budou korespondovat s 3 tematickými okruhy (viz výše). K absolvování písemky musí student správně a v odpovídajícím rozsahu zodpovědět minimálně na 2 otázky!Předmět lze studovat během studijního pobytu v rámci projektu Erasmus-Sokrates distančně - nutná domluva s vyučujícím ÚBK.

Garant

Mgr. Marek TIMKO, Ph.D.

Vyučující

Mgr. Marek TIMKO, Ph.D.