Předmět Vybrané kapitoly z filozofie II (UHV / M0051)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu UHV / M0051 - Vybrané kapitoly z filozofie II, Filozoficko-přírodovědecká fakulta, Slezská univerzita v Opavě (SU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Antropologické definice kultury E. B. Tylor.2. Historické a analytické pojmy antropologie F. Boase.3.Zlatá ratolest evoluční antropologický vzor JG Fraser.4.Kulturní vzor A. L. Kroeber.5. Kulturní studie a srovnávací mytologie G. Dumézil.6.. Strukturální antropologie C. Lévi-Strauss.7. S. Kierkergaard jako inspirátora existencialismu.8. Vymezení základních pojmů existencialismu: existence, odcizení, vrženost, temporality, konečnosti, úzkost.9. M. Heidegger a existencialismus.10. Existencialismus v dílech G. Marcela11. Existencialismus v pracích K. Jaspers.12. Existencialismus v pracích J.-P. Sartre a Albert Camus13. Antropologizace filozofie ve 20. století (od. Scheler M M. Landmann)14. A. Gehlen a jeho antropologické filozofie15. antropologická filosofie v díle J. Habermase16. Německý postmoderní filosofie.
Získané způsobilosti
základní orientace ve vývoji evropské filozofie
Literatura
Kolektiv autorů. Filosofický slovník. Olomouc, 1998. Hans Joachim Störig. Malé dějiny filosofie. Praha, 2007. Arno Anzenbacher. Úvod do filozofie. Portál, 2004.
Požadavky
* 80% docházka, aktivní účast* Znalost základních pojmů a problémů (písemný test)
Garant
PhDr. Ing. Jaromír OLŠOVSKÝ, Ph.D.