Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Umění a společnost novověku I (UHV / M0069)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu UHV / M0069 - Umění a společnost novověku I, Filozoficko-přírodovědecká fakulta, Slezská univerzita v Opavě (SU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

1. Umění a společnost pozdní renesance a manýrismu v Čechách, na Moravě a ve Slezsku.2. Myšlenkové a duchovní proudy evropské renesance a manýrismu a jejich odraz v soudobé výtvarné tvorbě.3. Evropa raného baroka a české země.4. Proměna obrazu světa - konstituování raně novověké vědy v 17. století a její odraz v soudobé tvorbě.5. Barokní umění a společnost v Čechách a na Moravě.6. Barokní umění a společnost ve Slezsku.7. Barokní umění jako médium konfesijních obsahů.8. Umění pozdního baroka a pronikání klasicismu.9. Umění a přechod od stavovské společnosti k protoobčanské.10. Umění a pozdní osvícenství na příkladu Rakouského Slezska.11. Francouzská revoluce a umění.12. Pozdní květy baroka a pronikání klasicismu v Rakouském Slezsku.

Získané způsobilosti

Základní orientace ve vzájemných aspektech uměleckého a společenského vývoje v období raného novověku.

Literatura

Michael Kitson. Barok a rokoko. Praha, 1972. Frances Yatesová. Giordano Bruno a hermetická tradice. Praha, 2009. Richard van Dülmen. Historická antropologie. Vývoj - problémy - úkoly. Praha, 2002. Ivo Hlobil - Eduard Petrů. Humanismus a raná renesance na Moravě. Academia, Praha 1992. Pavel Preiss. Malířství pozdního baroka a rokoka v Čechách, in: Dějiny českého výtvarného umění. Od počátku renesance do závěru baroka, II/2. Praha, 1989. Ivo Krsek. Malířství vrcholného baroka na Moravě, in: Dějiny českého výtvarného umění II/2. Praha, 1989. David Irwin. Neoclassicism. Phaidon, 2006. Alexandre Koyré. Od uzavřeného světa k nekonečnému vesmíru. Praha, 2004. Paul Oskar Kristeller. Osm filozofů italské renesance. Praha, 2007. Ivo Kořán. Renesanční sochařství v Čechách a na Moravě, in: Dějiny českého výtvarného umění. Od počátku renesance do závěru baroka, II/1. Praha, 1989. Frances A. Yates. Rozenkruciánské osvícenství. Praha, 2000. Mateusz Kapustka - Jan Klípa - Andrzej Koziel - Piotr Oszczanowski - Vít Vlnas. Slezsko. Perla v české koruně. Historie-kultura-umění, eds. Praha, 2007. Oldřich J. Blažíček. Sochařství vrcholného baroka v Čechách, in: Dějiny českého výtvarného umění II/2. Praha, 1989. Ewa Chojecka. Sztuka Górnego Śląska od średniowiecza do końca XX wieku. Katowice, 2004. Tadeusz Chrzanowski - Marian Kornecki. Sztuka Śląska Opolskiego. Od średniowiecza do końca wieku XIX. Kraków, 1974. Ivo Krsek - Zdeněk Kudělka - Miloš Stehlík - Josef Válka. Umění baroka na Moravě a ve Slezsku, Academia, Praha 1996. Rolf Toman (ed.). Umění italské renesance. Architektura - sochařství - malířství - kresba. Praha, 1996. Jiří Kroupa, Umělecká úloha, objednavatelé a styl na Moravě doby barokní. V zrcadle stínů 1670-1790. Morava v době baroka. ed. Jiří KROUPA, Somogy éditions d art, 2003. Peter Burke. Variety kulturních dějin. Praha, 2006. Petr Vorel. Velké dějiny zemí koruny české. Sv. VII., 1526 - 1618. Praha, Paseka, 2005. Giorgio Vasari. Životy nejvýznamnějších malířů, sochařů a architektů I. - II. Praha, 1998.

Požadavky

Úspěšné absolvování testu a ústní zkoušky.

Garant

PhDr. Ing. Jaromír OLŠOVSKÝ, Ph.D.

Vyučující

PhDr. Ing. Jaromír OLŠOVSKÝ, Ph.D.