Předmět Ochrana životního prostředí II (UHV / M0075)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu UHV / M0075 - Ochrana životního prostředí II, Filozoficko-přírodovědecká fakulta, Slezská univerzita v Opavě (SU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Koloběh prvků a látek v ekosystému. Vstup biogenních prvků z abiotického prostředí (atmosféry, litosféry) do živé složky v rámci biogeochemických cyklů. Cyklus uhlíku, dusíku fosforu, síry, vody. Globálníh biogeochemické cykly chemických látek.2. Bilance živin v ekosystémech. Charakteristika bilance (úhrn zisků a ztrát) živin v ekosystému. Charakteristika bilance živin ve společenstvu během sukcese. Zásoby živin. Ztráty živin. Sledování látkových toků v prostředí. Monitoring kvality životního prostředí.3. Biogeochemický cyklus uhlíku. Význam koloběhu uhlíku pro život na zemi. Podstata biogeochemického cyklu uhlíku. Ovlivňování koloběhu uhlíku člověkem (spalování fosilních paliv (uhlí, nafty) a zvyšování koncentraci CO2 v atmosféře.4. Biogeochemický cyklus dusíku, síry, fosforu a vody. Popis koloběhu dusíku. Popis koloběhu síry. Popis koloběhu fosforu. Koloběh vody a hlavní zásobárny vody.5. Globální environmentální problémy životního prostředí a jejich izolované sledování. Exponenciální růst lidské populace. Nejzávažnější globální problémy (růst lidské populace a materiální spotřeby, globální klimatické změny, nedostatek pitné vody, zeslabování ozonové vrstvy ve stratosféře, acidifikaci a eutrofizaci ekosystémů, pokles biodiverzity, odlesňování, degradaci půdy, znečištění vody, produkce odpadů a znečištění ovzduší).6. Skleníkový efekt a klimatické změny. Podstata skleníkového efektu. Charakteristika skleníkových plynů. Význam oxidu uhličitého v procesu globálního oteplování. Vliv Slunce na globální oteplování.7. Narušování ozonové vrstvy. Průnik freonů do stratosféry a katalytický rozklad ozonu. Snižování obsahu ozonu ve stratosféře.8. Snižování biodiverzity. Biologická rozmanitost. Ohrožení biodiverzity (nárůst populace, znečištění a škodlivé účinky lidských činností, ztráta přirozeného životního prostředí pro organismy, odlesňování, desertifikace, invazivní biologické druhy, nadměrná spotřeba energie z organických zdrojů).9. Acidifikace půd a vod. Význam studia hmotové bilance malých povodí pro porozumění procesu acidifikace. Acidifikace jako globální problém. Vliv kyselých srážek na jehličnaté lesy mírného pásma. Vliv emisí SO2 a NOx na vznik suché a mokré depozice síry a dusíku.10. Eutrofizace povrchových vod. Přírodní eutrofizace. Umělá eutrofizace. Projevy eutrofizace.11. Degradace půdy. Zemědělská půda. Lesní půda. Nepříznivé faktory, které působí na zemědělskou a lesní půdu. Látky vstupující do lesní a zemědělské půdy vlivem znečištění ovzduší. Procesy acidifikace, eutrofizace a kontaminace půdy. Minimalizace negativních procesů v lesní a zemědělské půdě.12. Růst lidské populace. Hlavní faktory růstu populace. Ekonomický růst ve vyspělých a rozvojových zemích. Vliv růstu lidské populace na životní prostředí. Demografické prognózy.
Získané způsobilosti
Posluchač získá základní znalosti v oblasti hodnocení antropogenního působení na procesy v ekosystému a v oblasti hodnocení hlavních environmentálních problémů životního prostředí.
Literatura
Zapletal, M.:. Atmosférická depozice acidifikačních činitelů na území České republiky. Opava, 1997. Begon, M., Harper, J.L., Towsend, C.R.:. Ekologie - jedinci, populace a společenstva. Olomouc, 1997. Houghton, J.:. Globální oteplování. Praha, 1998. Barros, V.:. Globální změna klimatu. Praha, 2006. Forman, T.T.R., Godron, M.:. Krajinná ekologie. Praha, 1993. Lipský, Z.:. Krajinní ekologie. Praha, 1999. Dykyjová, D.:. Metody studia ekosystémů. Praha, 1989. Spellerberg, I., F.:. Monitorování ekologických změn. Brno, 1995. Nováček, P., Huba, M.:. Ohrožená planeta. Olomouc, 1994. Herčík, M., Lapčík, V.:. Ochrana životního prostředí. Ostrava, 1993. Milhajevič, M., Moldan, B.:. Otázky biogeochemie. Praha, 2000. Lippert, E.:. Ozónová vrstva Země. Praha, 1995. Moldán, B. Podmaněná planeta. Praha, 2009. Meadowsová, D., Meadows, D., Randers, J.:. Překročení mezí. Praha, 1995. Moldan, B.:. Příroda a civilizace - životní prostředí a rozvoj lidské civilizace. Praha, 1997. Marek, M.V. et al.:. Uhlík v ekosystémech České republiky v měnícím se klimatu. Praha, 2011. Storch, D., Mihulka, S.:. Úvod do současné ekologie. Praha, 2000. Zapletal, M., Skořepová, I., Fottová, Kazmarová, H., Trumpešová, Z., Holoubek, I., Čupr, P., Sáňka, M., Šrámek, V., Chroust, P.:. Zjišťování účinnosti opatření na omezení znečišťování ovzduší na základě snížení negativních účinků polutantů na složky životního prostředí a lidské zdraví. Opava, 2002. Herčík, M.:. Životního prostředí - Úvod do studia. Ostrava, 1996.
Požadavky
K úspěšnému absolvování Ochrany životního prostředí II. je třeba získat zkoušku. Součástí zkoušky je obhajoba semestrální práce.
Garant
Doc. Ing. Miloš ZAPLETAL, Dr.
Vyučující
Doc. Ing. Miloš ZAPLETAL, Dr.