Předmět Muzejní konzervace a restaurování II (UHV / M1031)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu UHV / M1031 - Muzejní konzervace a restaurování II, Filozoficko-přírodovědecká fakulta, Slezská univerzita v Opavě (SU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Přehled probírané látky:1. Sanační konzervace a restaurování.2. Vlastnosti, poškozování a zásady konzervace a restaurování železných předmětů - stabilizace korozní vrstvy.3. Zásady konzervace a restaurování železných předmětů - odstranění korozní vrstvy.4. Vlastnosti, poškozování a zásady konzervace a restaurování předmětů ze slitin mědi - stabilizace korozní vrstvy.5. Zásady konzervace a restaurování předmětů ze slitin mědi - odstranění korozní vrstvy.6. Vlastnosti, poškozování a zásady konzervace a restaurování stříbra.7. Vlastnosti, poškozování a zásady konzervace a restaurování olova .8. Vlastnosti, poškozování a zásady konzervace a restaurování cínu.9. Vlastnosti, poškozování a zásady konzervace a restaurování zinku.10. Vlastnosti, poškozování a zásady konzervace a restaurování zlata.11. Vlastnosti, poškozování a zásady konzervace a restaurování hliníku a dalších lehkých kovů.12. Prezentace seminárních prací.
Získané způsobilosti
Studenti získají přehled o teorii a praxi restaurování sbirkových muzejních předmětů ze železa a dalších kovů.
Literatura
STOULIL, J. a kol. Alternativní povlaky pro stabilizaci železných archeologických nálezů. Brno, 2010. SCOTT, D.A. Ancient and historic Matals. Oxford, 1995. ŠILHOVÁ, A., - FOLZAN, M. Aplikace elektrolytických metod při restaurování bronzových předmětů a olověného sarkofágu. Brno, 1998. APPLEBAUM, B. Conservation treatment metodology. Amsterdam, 2007. SCOTT, D.A. Copper and Bronze in Art. Los Angeles, 2002. ZINKGUSS. Die Konservierung von Denkmälern aus Zink; Arbeitshefte des Bayerischen Landesamtes für Denkmalpflege. Mnichov, 1999. KREISLOVÁ, K. Dočasná protikorozní ochrana. Praha, 2008. ŠILHOVÁ, A. Elektrochemická redukce korozních produktů bronzových předmětů a jejich chemická analýza. Brno, 2000. SCOTT, D.A. a kol. Iron and Steel in Art. London, 2009. PERLÍK, D. Konzervace stříbrných brakteátů. Brno, 2009. Kolektiv autorů. Konzervování a restaurování kovů. Ochrana předmětů kulturního dědictví z kovů a jejich slitin. Brno, 2011. USTOUHAL, V. Kovy a slitiny. Brno, 1992. ODEGAARD, N. a kol. Material Characterization Test for Objects or Art and Archaeology. London, 2005. GRIESSER-STERMSCHEG, M. - KRIST, G. Metallkonservierung, Metallrestaurierung. Wien, 2009. JAREŠ, V. Metalografie neželezných kovů. Praha, 1955. SELWYN, L. Metals and Corrosion. Canada, 2004. PERLÍK, D. Nové možnosti uložení archeologických nálezů. Brno, 2007. COSTA, V.:. Použití elektrochemických metod při průzkumu kovových artefaktů. PERLÍK, D. Povrchové úpravy kovových archeologických nálezů ? ?tipy a triky, aneb jak na to?. Praha, 2011. MIDDLETON, A - LANG, J. Radiography of Cultural Material. Oxford, 2005. Kolektiv autorů. Sborník z workshopu Stabilizace železných archeologických nálezů konaného ve dnech 4.-5.11.2002 v Technickém muzeu v Brně. Brno, 2003. CRONYN, J.M. The Elements of Archaelogical Conservation. 1990. axpsu.fpf.slu.cz/~sim20uh/literatura/bibliografie.doc
Požadavky
Úspěšné absolvování závěrečného testu a vypracování a prezentace seminární práce.
Garant
Mgr. Ing. Hana RAJHELOVÁMgr. Antonín ŠIMČÍK
Vyučující
Mgr. Ing. Hana RAJHELOVÁMgr. Antonín ŠIMČÍK