Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Elektronické archivy (UI / KS028)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu UI / KS028 - Elektronické archivy, Filozoficko-přírodovědecká fakulta, Slezská univerzita v Opavě (SU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

1. Vymezení a návaznosti terminologie EA: vymezení pojmů, historické aspekty, digitalizace, typy digitálních objektů (zdrojů) a jejich formáty, současné aktivity, aktuální stav a význam DK2. Změny komunikace informací: základní prvky části, kategorie, aktuální stav komunikace informací ve vědě a výzkumu, legislativní a autorskoprávní aspekty3. Otázky aplikací 2.0: účel, funkce, použití, typologie a klasifikace, věda 2.0, open science4. Propojování a standardizace: systém spolupráce EA, mezinárodní standardy, iniciativa otevřených archivů OAI, globální vyhledávání zdrojů5. Vybraní představitelé EA postprintů a preprintů: význam a funkce pro rozvoj vědeckých oborů6. Vyhledávání informací v systémech elektronických archivů: projekty EA v ČR, iniciativy EU, EA komerčních vydavatelů, EA v oboru počítačová věda, EA v oboru informační věda a knihovnictví,EA v dalších oborech

Získané způsobilosti

Teoretické porozumění tématům obsahového vymezení předmětu. Praktické dovednosti při práci s jednotlivými tématy.

Literatura

Building and sustaining digital collections : models for libraries and museum. Calimera : doporučení projektu Calimera (Cultural Applications: Local Institutions Mediating Electronic Ressource Access) : doporučení koordinační akce Calimera pro činnost místních kulturních institucí, knihoven, muzeí a archivů : aplikace v oblasti kultury, místní kulturní instituce zpřístupňující elektronické zdroje. BRATKOVÁ, E. Citace odborné literatury jako nástroj rozvoje služeb a integrace digitálních knihoven. TEDD, L.A.; LARGE, A. Digital libraries : principles and practice in global environment. Digital library technology trends. BARTOŠEK, M. Digitální knihovny. MAKULOVÁ, Soňa. Návrh riešenia problémov pri vyhľadávaní informácií v internete alebo Od kvantity ku kvalite. PULMAN : public libraries mobiliting advanced networks : doporučení pro činnost veřejných knihoven, archivů a muzeí v podmínkách informační společnosti : metodický materiál k realizaci sociálně politických a strategických opatření pro oblast veřejných knihoven, archivů a muzeí, řízení informačních služeb v těchto zařízeních a stimulaci nových forem činnosti v podmínkách informační společnosti. The digital library toolkit. RHYNO, A. Using open source system for digital libraries. 12. Virtuální realita a knihovny : překlady zkrácených příspěvků (výtahů) ze zahraničního odborného tisku doplněné studií Jindřicha Pilaře ?Internet, nové informační technologie a knihovny?.

Požadavky

Účast na přednáškách, nastudování povinné literatury, zpracování zadaného úkolu a úspěšné zvládnutí písemné či ústní zkoušky. Aktivní účast na praktickcýh cvičení, plnění zadaných úkolů v průběhu semestru, úspěšné zvládnutí zápočtového testu.

Garant

PhDr. Jindra PLANKOVÁ, Ph.D.

Vyučující

PhDr. Jindra PLANKOVÁ, Ph.D.PhDr. Jindra PLANKOVÁ, Ph.D.