Předmět Dějiny světové ekonomiky (EVS / BKDSE)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu EVS / BKDSE - Dějiny světové ekonomiky, Obchodně-podnikatelská fakulta v Karviné, Slezská univerzita v Opavě (SU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Ekonomické dějiny a ekonomický rozvoj2. Ekonomický rozvoj starověku3. Vznik feudalismu a ekonomický rozvoj středověké Evropy4. Neevropské ekonomiky před expanzí Evropy5. Zámořské objevy a Evropská nadvláda nad světem6. Vznik moderního průmyslu7. Modely rozvoje - první průmyslové krajiny, opožděné průmyslové krajiny8. Imperiální období rozvoje do 1. světové války9. Vývoj světové ekonomiky v meziválečném období10. Vývoj světové ekonomiky po 2. světové válce do konce 20. století11. Globalizující se světová ekonomika 70. - 90. letech 20. století a role informačních technologií a význam služeb.12. Světová ekonomika na počátku 21. století13. Změny vývoje globální ekonomiky na počátku 21. století1. Význam studia dějin světového hospodářství. Základní pojmy. Determinanty ekonomického rozvoje. Ekonomická struktura a strukturální změny. Logistická křivka ekonomického růstu.2. Ekonomika a vznik civilizace. Prvobytněpospolná společnost. Otrokářství. Ekonomické základy starověkých státních útvarů. Hospodářský rozvoj a obchod v oblasti středomoří. Ekonomická výkonnost a hranice starověké civilizace.3. Agrární základna ekonomického rozvoje středověké Evropy. Vznik a vývoj feudalismu. Hybné síly vývoje. Oživení městské ekonomiky. Průmyslové technologie a začátky využívání mechanické energie. Krize středověké ekonomiky.4. Charakteristika úrovně ekonomického rozvoje neevropských ekonomik. Islámský svět a Osmanská říše. Čína a země jihovýchodní Asie, Indie, Afrika, Severní a jižní Amerika, Austrálie.5. Zámořské cesty a objevy a jejich vliv na ekonomický rozvoj Evropy. Zemědělské technologie a produktivita. Průmyslové technologie a produktivita. Obchod a obchodní cesty. Podstata merkantilismu.6 Vznik moderního průmyslu. Předpoklady a průvodní jebvy industrializace. Průmyslové technologie a inovace. Rozdíly ve vývoji jednotlivých regionů. Sociální aspekty industrializace. Rozvoj mezinárodních vztahů.7. První průmyslové země: Velká Británie, Francie, Belgie, Německo a USA. Opožděné průmyslové země: země střední, jižní a jihovýchodní Evropy, Rusko a Japonsko.8. Vývoj v druhé polovině XIX. století. Dominantní postavení Velké Británie, věk volného obchodu. Počátky globalizace světové ekonomiky. Mezinárodní migrace a investice. Úloha státu v ekonomice. Rozvoj financí a bankovnictví.9. Důsledky I. světové války ve světovém hospodářství. Vznik SSSR a nového ekonomického systému. Ekonomický růst USA. Velká hospodářská krize 1929-1933.10. Důsledky 2. světové války, vznik CPE, rozpad koloniální soustavy, procesy mezinárodní ekonomické integrace.11. Strukturální krize v 70. letech XX. století. Nástup informačních služeb, růst vlivu a významu služeb v ekonomice, vliv nadnárodních firem na proces globalizace.12. Postavení USA, EU, Japonska, transformace CPE.13. Problémy ekonomik USA, EU a Japonska, nástup ekonomiky Číny a dalších zemí BRIC. Světová hospodářská krize 2008-2010.
Získané způsobilosti
Student získá přehled o klíčových momentech utváření světové ekonomiky v uceleném historickém přehledu.
Literatura
BALHAR, V. Dejiny svetového hospodárstva. Bratislava: EKONÓM, 2003. ISBN 80-225-1724-0.CAMERON, R. Stručné ekonomické dějiny světa: od doby kamenné do současnosti. Praha: Victoria Publishing, 1996. ISBN 80-85865-21-1.SIRUČEK, P. A KOL. Hospodářské dějiny a ekonomické teorie: (vývoj-současnost-výhledy). Slaný: Melandrium, 2007. ISBN 978-80-86175-03-4.
Požadavky
50 % úspěšnost u průběžného testu, ústní zkouška. Ostatní studijní zátěž: studium odborné literatury, vyhledávání a následné studium aktuálních materiálů věnovaných dané problematice.
Garant
Doc. Ing. Pavel NEZVAL, Ph.D.
Vyučující
Doc. Ing. Pavel NEZVAL, Ph.D.