Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Sociologie organizace (EVS / PSOO)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu EVS / PSOO - Sociologie organizace, Obchodně-podnikatelská fakulta v Karviné, Slezská univerzita v Opavě (SU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

1. Stručný vývoj názorů na formální organizaci2. Strukturně funkcionální pojetí organizace3. Organizace ve světle vybraných sociologických paradigmat4. Nové pohledy na povahu organizací5. Nové pohledy na povahu organizací6. Nové teorie organizačního chování7. Strategické jednání v organizaci8. Organizační chování v netržních organizacích9. Nové pohledy na požadavky řízení a vedení v organizaci10. Organizační kultura11. Sociální interakce v organizaci a v týmu12. Změny v chápání organizační společnosti13. Osobnost člověka v organizaci1. Stručný vývoj názorů na formální organizaciStudium formálních organizací. Klasické období sociologie organizace. Reakce na klasické období sociologie organizace. Totální instituce a organizace.2. Strukturně funkcionální pojetí organizaceStrukturní funkcionalismus a M. Weber. Gouldnerova kritika.3. Organizace ve světle vybraných sociologických paradigmatOrganizace z hlediska teorie konfliktu. Organizace ve světle interpretativní sociologie.4. Nové pohledy na povahu organizacíFenomén byrokracie. Typologie byrokracie. Crozierův přístup. Byrokracie a demokracie.5. Nové pohledy na povahu organizacíAlternativa k byrokracii. Problém změny byrokratické organizace. Zablokovaná společnost.6. Nové teorie organizačního chováníH. Simon a teorie omezené racionality. Olsonova koncepce kolektivního jednání. K. Arrow a cena placená za organizaci lidských aktivit..7. Strategické jednání v organizaciOddělení strategického jednání od ostatních forem jednání. Komplementarita strategického a instrumentálního jednání. Řízení ve formální organizaci jako volba, tvorba a využívání strategického, konstativního, regulativního a expresivního jednání.8. Organizační chování v netržních organizacíchSociálně ekonomický přístup ke studiu netržních organizací. Typy manažerů a jejich role při vedení a řízení týmů, vlastnosti, postoje, styly řízení a vedení a způsoby řešení organizačních konfliktů.9. Nové pohledy na požadavky řízení a vedení v organizaciSystémový přístup. Přístup kontingenční. Vývoj teorie vůdcovstí. Orientace řízených zaměstnanců. Vedení lidí v organizaci.10. Organizační kulturaPojem organizační kultura. Vytváření a udržování organizační kultury. Prvky organizační kultury. Typy organizačních kultur. Změna organizační kultury.11. Sociální interakce v organizaci a v týmuSociální role v organizaci a v týmu. Sociální interakce a její typy v organizaci (v týmu). Sociální komunikace v organizaci.12. Změny v chápání organizační společnostiReflexe ústupu od organizační společnosti a organizačního člověka ve prospěch takzvané společnosti sítí. Pravděpodobnost ovlivnění probíhajícím přechodem firem na volnější síťové uspořádání také organizací v oblasti správní a sociální.13. Osobnost člověka v organizaciFormování osobnosti člověka v organizaci a organizací. Rozvoj osobnosti. Postavení a role člověka v masivních organizacích s měnlivými sítěmi.

Získané způsobilosti

Studium předmětu přináší studentům specializované informace v rovině teorií středního dosahu. Je nezbytným vzhledem k objasnění fenoménu byrokracie, jako způsobu organizace veřejné správy. Studenti jeho absolvováním získají přehled o možnostech racionální koordinace v oblasti veřejné správy.

Literatura

BĚLOHLÁVEK, F. Organizační chování. 1.vyd. Olomouc: Rubico, 343 s., 1996. ISBN 80-85839-09-1.BEDRNOVÁ, E. - NOVÝ, I. Psychologie a sociologie řízení. Praha: Management Press, 2002. ISBN 80-7261-064-3.KELLER, J. Sociologie byrokracie a organizace. Praha: Sociologické nakladatelství, 1997. ISBN 80-85850-15-X.WEBER, M. Základné sociologické pojmy. Bratislava: SOFA, 1999. ISBN 80-85752-44-1.CHERRINGTON, D. J. A KOL. Organizational Behavior. Massachusetts: Allyn and Bacon, 1989. ISBN 0-205-11959-X.BROKL, L. A KOL. Reprezentace zájmů v politickém systému České republiky. Praha: Sociologické nakladatelství, 1997. ISBN 80-85850-48-6.TOMŠÍK, M. A KOL. Sociologie pro ekonomy. Praha: VŠE, 1996. ISBN neuvedeno.POLONSKÝ, D. Tím (sociologické a psychologické znaky a vzťahy). B. Bystrica: UMB, 2002. ISBN 80-8055-713-6.KELLER, J. Úvod do sociologie. Praha: SLON, 2000. ISBN 80-85850-25-7.

Požadavky

Zápočtový test. Zpracování a obhajoba seminární práce a alespoň 50 % účast na seminářích.

Garant

Doc. PhDr. Vojtěch MALÁTEK, CSc.

Vyučující

Doc. PhDr. Vojtěch MALÁTEK, CSc.Mgr. Dagmar SVOBODOVÁ, Ph.D.