Předmět Macroeconomics II (KEK / MA2-A)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KEK / MA2-A - Macroeconomics II, Ekonomická fakulta, Technická univerzita v Liberci (TUL).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Osnova:1. Určení rovnovážné produkce (A)- určení rovnovážné produkce v dvousektorovém modelu- spotřební funkce, funkce úspor, determinanty rovnováhy ekonomiky2. Určení rovnovážné produkce (B)- určení rovnovážné produkce v třísektorovém modelu- rozpočet a úroveň rovnovážné produkce3. Model IS-LM. Fiskální a monetární politika (A)- trh zboží a křivka IS- trh peněz a křivka LM-současná rovnováha na trhu zboží a trhu peněz: model IS-LM4. Model IS-LM. Fiskální a monetární politika (B)- fiskální politika a její účinnost, monetární politika a její účinnost- kritéria volby fiskální a monetární politiky a jejich kombinace5. Otevřená ekonomika determinace rovnovážné produkce (A)- čisté vývozy a rovnováha na trhu zboží a služeb v otevřené ekonomice- platební bilance, křivka BP a rovnovážná produkce6. Otevřená ekonomika a determinace rovnovážné produkce (B)- Mundell-Flemingův model, fiskální a monetární politika, dokonalá kapitálová mobilita, fixní a flexibilní měnové kurzy, problémy determinace měnového kurzu v krátkém a dlouhém období- devalvace (depreciace), běžný účet a úroveň důchodu- podmínka parity úrokových sazeb a determinace měnového kurzu v krátkém období na mezinárodním trhu, nástin monetaristického konceptu determinace měnového kurzu7. Agregátní poptávka a agregátní nabídka:Úvod do analýzy (A)- agregátní poptávka a nabídka a jejich charakteristika- klasická křivka agregátní nabídky, keynesiánská křivka krátkodobé agregátní nabídky- křivka krátkodobé agregátní nabídky za předpokladu fixní nominální mzdy- křivka kráztkodobé agregátní nabídky: Friedmanův model mylného vnímání cenové úrovně pracovníky8. Agregátní poptávka a agregátní nabídka: Úvod do analýzy (B)- Lucasova křivka agregátní nabídky: nedokonalé invormace a racionální očekávání- teorie reálného ekonomického cyklu- nová keynesiánská ekonomie a rigidita mezd a cen: mikroekonomická fundace nepružnosti mezd a cen9. Trh práce, nezaměstnanost a Phillipsova křivka (A)- agregátní poptávka po práci a její determinanty, agregátní nabídka práce, rovnováha trhu práce- klasický model trhu práce a makroekonomické souvislosti, původní keynesiánský model, nepružné nominální mzdy a jejich makroekonomické důsledky10. Trh práce, nezaměstnanost a Phillipsova křivka (B)- nezaměstnanost a její charakteristika- Phillipsova křivka a křivka agregátní nabídky11. Inflace (A)- míra inflace a míra růstu reálného důchodu- míra růstu nominálního produktu a míra inflace- determinace míry inflace a míry růstu reálného produktu: přizpůsobovací cesta12. Inflace (B)- nabídková resp. náklady tlačená inflace- metody léčené inflace13. Dlouhodobý ekonomický růst (A)- produkční funkce a neoklasický model dlouhodobého ekonomického růstu- Solowův model, stabilní stav a technologický pokrok14. Dlouhodobý ekonomický růst (B)- teorie endogenního ekonomického růstu
Získané způsobilosti
Studenti získají znalosti v daném předmětu v souladu s cílem a obsahem.
Literatura
ROMER, D. Advanced Macroeconomics. The McGraw-Hill Series in Economics, 2012, 4th edition, 736 p. ISBN-10: 0073511374, ISBN-13: 978-0073511375. GARTNER, M. Macroeconomics. Financial Times Management, 2006, 2nd edition, 528 p. ISBN-10: 0273704605, ISBN-13: 978-0273704607. DORNBUSCH, R. FISCHER, S. STARTZ, R. Macroeconomics. McGraw-Hill/Irwin, 2013, 12 edition, 672 p., ISBN-10: 0078021839, ISBN-13: 978-0078021831. BLANCHARD, O., JOHNSON, David, R. Macroeconomics. Pearson, 6th edition, 624 pages, ISBN-13: 978-0133061635.
Požadavky
Zápočet:- 1 průběžný test za max. 7 bodů plus závěrečný test za max. 10 bodů.- pro získání zápočtu je nutné získat součet minimálně 11 bodů, tj. 65 %.- studenti, kteří získali alespoň 8,5 bodů z obou testů v součtu (tj. 50 %), mají možnost opravy napsáním opravného testu za max. 10 bodů nutno získat 6,5 bodu, tj. 65 %.- průběžný test se píše v 8. týdnu v rámci přednášky, závěrečný test v zápočtovém týdnu (zpravidla také v čase přednášky), opravný ve zkouškovém období.Zkouška:- předpokladem k zapsání na ústní zkoušku je získání zápočtu.- student si tahá otázku a po 10-ti minutové přípravě je schopen během dalších max. deseti minut zodpovědět podstatu problému a prokázat pochopení souvislostí.
Garant
Ing. Miroslava Lungová, Ph.D.
Vyučující
Ing. Miroslava Lungová, Ph.D.