Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Měřicí technika II. (MTI / MT2)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu MTI / MT2 - Měřicí technika II., Fakulta mechatroniky a MIS, Technická univerzita v Liberci (TUL).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

Přednášky:1. Úvod do měření neelektrických veličin Měřicí převodníky fyzikálních veličin. Měřicí řetězec. Statické a dynamické vlastnosti měřícího řetězce. Chyby měřícího řetězce. Metody zmenšení chyb snímačů.2. Měření teplot a tepla. Základní principy měření teploty. Teploměry založené na mechanickém principu. Elektrické teploměry odporové, termoelektrické, polovodičové, krystalové. Časová konstanta dotykových teploměrů. Měření nízkých teplot. Bezdotykové měření teploty, pyrometry. Termovize. Měřiče odběru tepla.3. Měření tlaků. Piezoelektrické snímače, elektrometrické a nábojové zesilovače. Měření vakua.4. Měření veličin v mechanice tuhých a poddajných těles. Měření deformací, tenzometry. Měření sil a točivého momentu, dynamometry. Měření přímé a úhlové polohy, rychlosti, zrychlení. Odporové, indukčnostní a kapacitní snímače. Měření otáček, stroboskopy, indukční a optoelektrické snímače.5. Měření mechanického kmitání, absolutní a relativní snímače kmitání.6. Měření veličin v mechanice tekutin. Měření rychlosti a průtoku. Anemometrické snímače mechanické a elektrické. Základy laserové anemometrie. Měření výšky hladiny.7. Měření vlhkosti. Analýza plynů, měření emisí. Měření vodivosti kapalin. Měření pH.8. Měření světelného záření, měření jaderného záření. Měření magnetických veličin. Měření hluku.Cvičení:1. Laboratoře: Převodní charakteristiky teplotních čidel. Linearizace teplotní charakteristiky termistoru. Přechodová charakteristika Pt100. Odporový rotační snímač Odporový indukčnostní snímač polohy. Inkrementální rotační snímač. Optoelektronický rotační absolutní snímač. Tachodynamo a inkrementální rotační snímač. Tenzometrický snímač. Stroboskop a otáčky motoru. Průtokoměry. Kompresor se vzdušníkem a senzory tlaku. Senzory rychlosti proudění vzduchu. Ultrazvukový snímač výšky hladiny. Vlhkoměry. Hydrostatický tlak a výška hladiny. Koncentrace roztoku a pH. Kapacitní snímač výšky hladiny. Koncentrace roztoku a vodivost. Měření parametrů světelných zdrojů.2. Cvičení formou vzdáleného přístupu do laboratoře přes webové rozhraní.3. Cvičení prohlubující přednášenou problematiku, opakování.

Získané způsobilosti

Student je seznámen zejména s metodami měření neelektrických veličin, s převodníky těchto veličin a základní informaci o skladbě měřicích systémů a s principy dálkového měření.

Literatura

KOCOUREK,P. a kol. Číslicové měřící systémy. ČVUT Praha, 1994. www.upscale.utoronto.ca/GeneralInterest/LabView.htmlRipka P., Tipek A. Master Book on Sensors. Part A,B. ČVUT, Škoda Auto, 2003. ISBN 80-7300-129-2.Ďaďo, S., Kreidl, M. Měřicí převodníky fyzikálních veličin. ČVUT FEL, Praha, 1999. Ripka, P.:. Senzory. ČVUT, Praha, 1996. Zehnula, K. Snímače neelektrických veličin. SNTL Praha, 1983. JENČÍK, J. - VOLF, J.:. Technická měření. ČVUT Praha, Praha 2000.

Požadavky

Aktivní účast na cvičeních, vypracování protokolů z měření u všech úloh, získání zápočtu a zkoušky.

Garant

Ing. Jiří Jelínek, Ph.D.

Vyučující

Ing. Jiří Jelínek, Ph.D.Ing. Jiří Jelínek, Ph.D.