Předmět Prostředky pro programování (MTI / PPR)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu MTI / PPR - Prostředky pro programování, Fakulta mechatroniky a MIS, Technická univerzita v Liberci (TUL).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Témata přednášek: 1. Úvod do jazyka C# a prostředí .NET- základní rysy a stavební prvky programů. Srovnání s jazyky C, C++ a Java.2. Základy jazyka - datové typy, větvení programu a tvorba jednoduchých konzolových aplikací.3. Zavedení a smysl objektového typu, jeho atributy a metody, vlastnosti. Praktické použití instancí existujících tříd v aplikacích.4. Pokročilé OOP: tvorba vlastních tříd, knihovny tříd, dědičnosti a překrytí atributů a metod.5. Statické, virtuální, dynamické a abstraktní metody, polymorfizmus, typová kontrola a kompatibilita přiřazení. Třídy vs. struktury.6. Rozhraní vs. abstraktní třídy, použití návrhového vzoru Singleton.7. Vizuální programování. Tvorba aplikací ve vývojovém prostředí Visual Studio ? překlad, závislosti, použití standardních knihoven...8. Návrh rozhraní pomocí komponent Windows.Forms nebo WPF. Základní třídy pro tvorbu GUI aplikací.9. Vlastnosti, události a metody jednoduchých GUI komponent, definice a zpracování událostí.10. Pokročilé prvky GUI: kolekce, kontejnery, menu + související vlastnosti, události a metody.11. Návrh a tvorba spolehlivých aplikací, obsluha výjimek, základní třída Exception, tvorba a použití vlastních tříd výjimek.12. Základy programování vícevlákných aplikací - časovače a worker threads.13. Práce s rastrovou grafikou ve spojení s knihovnami GDI+. Náplň cvičení: 1.-14. Cvičení probíhá v počítačové učebně, podporuje přednášenou látku. Seznámí studenty s vývojovým prostředím. Jednotlivé úlohy jsou orientovány na zdokonalení objektového přístupu v oblasti návrhu i tvorby interaktivních aplikací. Dále je důraz kladen na modulární programování, tvorbu knihoven a tvorbu vlastních komponent.
Získané způsobilosti
Student získá teoretické poznatky a praktické dovednosti z oblasti programování WIN aplikací
Literatura
Teixeira S., Pacheco X. Borland Delphi průvodce vývojáře I.-V. UNIS, Brno, 1999. Petzold, Ch. Programování ve Windows. Computer Press, Praha, 1999.
Požadavky
Absolvování předepsaných úloh, odevzdání vyhovujícího referátu protokolu, znalost odpřednášené látky a uspokojivé výsledky průběžné kontroly.
Garant
RNDr. Klára Císařová, Ph.D.
Vyučující
RNDr. Klára Císařová, Ph.D.Ing. Jan Kraus, Ph.D.RNDr. Klára Císařová, Ph.D.Ing. Jan Kraus, Ph.D.