Předmět Mikrobiologická laboratoř (NTI / MIL)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu NTI / MIL - Mikrobiologická laboratoř, Fakulta mechatroniky a MIS, Technická univerzita v Liberci (TUL).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Úvod do předmětu - seznámení se základními postupy při mikroskopování, druhy mikroskopů, zpracování digitálních dat mikroskopických objektů pomocí analýzy obrazu. Barvící techniky.2. Eukaryontní buňky - porovnání stavby rostlinné a živočišné buňky. Tvorba nativních preparátů rostlinných buněk, hodnocení trvalých preparátů živočišných tkání. Testování viability (životaschopnosti) buněk.3. Stěr a mikroskopické pozorování buněk lidské bukální sliznice. Barvení jádra buněk sliznice pomocí DAP (4,6 diamino-2-phenilindole). Princip analýzy PCR.4. Histochemický důkaz DNA v jádře buněk Feuglenovou reakcí.5. Bakteriální kmeny, typy kultivačních médií, ředění, kultivace a očkování bakterií na pevná média, hodnocení a klasifikace bakteriálních kolonií.6. Tvorba nativních preparátů (Escherichia coli, Staphylococcus aureus - bakteriální kmeny podle CAM). Diagnostické barvení bakterií podle Grama (identifikace G+ a G- bakteriálních kmenů). Barvení krevních nátěrů a jejich hodnocení.7. - 8. Úvod do histologie. Příprava trvalých preparátů živočišných tkání. Odběr a fixace tkání, tvorba řezů pomocí rotačního mikrotomu, barvící techniky tkání, zalévací média.9. Imobilizace enzymů na nanovlákenné substráty a jejich histochemický důkaz.10. Imobilizace léčiv na nanovlákenné substráty a jejich průkaz.
Získané způsobilosti
Po absolvování předmětu bude mít student znalosti o odběru a zpracování rostlinných pletiv a živočišných tkání, bude umět materiál zpracovat, obarvit různými technikami a výsledek zhodnotit. Dále bude poučen o práci s bakteriálními kmeny, bude umět bakterie kultivovat, obarvit a klasifikovat. Bude umět hodnotit bakteriální kolonie, bude obeznámen se základními normami a postupy při hodnocení antibakteriální účinnosti testovaného materiálu. Získá dovednosti a znalosti o imobilizaci biomolekul na nanovlákenné substráty a bude je umět zhodnotit.
Literatura
Habrová, V. Biologická technika. SPN, Praha, 1990. Paleček, J. Biologie buňky. I. Základy mikroskopické cytologie. Karolinum, Praha, 1996. Paleček, J. Biologie buňky. I. Základy mikroskopické histologie. Karolinum, Praha, 1996. Atala A. and Moony D. Synthetic Biodegradable polymer scaffolds. Boston, 1997. Knoz, J., Opravilová, V. Základy mikroskopické techniky. MU, Brno, 1992.
Požadavky
Pro udělení zápočtu - vypracovaní protokolu ke každé práci (stačí jeden protokol za dvojici), písemný test z teoretické i praktické části předmětu.
Garant
Mgr. Zdeňka Syrová, Ph.D.
Vyučující
Mgr. Zdeňka Syrová, Ph.D.Mgr. Zdeňka Syrová, Ph.D.