Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Úvod do didaktiky chemie (KCH / UDC)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KCH / UDC - Úvod do didaktiky chemie, Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická, Technická univerzita v Liberci (TUL).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

Přehled o formách, metodách a prostředcích výuky chemie. Konkrétní příprava na profesionální práci učitelechemie vycházející z předcházejícího studia jednotlivých pedagogických a chemických disciplín (zpracování přípravy na vyučovací hodinu na zadané téma, výstupy).Úvod do didaktiky chemie, vymezení pojmu, struktura didaktiky chemie, současné úkoly a problémy didaktiky chemie.Výchovně vzdělávací cíle a úkoly výuky chemie - formování vědomostí žáků, intelektuální dovednosti, formování postojů a jednání, rozvíjení manuálních dovedností.Formy výuky chemie, vyučovací hodina, laboratorní cvičení, ...Metody výuky chemie, slovní, názorné a praktické. Tvořivost v práci učitele chemie.pokračování předchozíhoHospitace v pedagogické praxi - z hlediska potřeb pedagogického řízení školní výchovně vzdělávací práce (ŠI, Ř, ZŘ), pohospitační pohovor. Hospitace z hlediska získávání zkušeností.Zákonná odpovědnost učitele chemie - odpovědnost za sbírky, chemikálie (dělení, uskladňování, řazení), přístroje a nářadí. Odpovědnost učitele chemie v hodinách základního typu a v laboratorních pracích. Vybavení lékárničky, první pomoc.Cvičení:Výchovně vzdělávací proces v chemii - plánování a řízení výuky, tematický plán, příprava na hodinu, opakování a procvičování učiva chemie. Učitelská etika.pokračování předchozíhoMateriální didaktické prostředky - učební pomůcky, didaktická technika, výpočetní technika.pokračování předchozíhoLaboratorní práce - jejich materiální zabezpečení, výběr, ...Motivace učení žáků - problémové otázky, modely, zobrazení, chemický pokus, ...Výrazové prostředky v didaktickém systému učiva chemie (jazyk, symbolika, ...).Kontrola a hodnocení výsledků výuky chemie.Při cvičeních bude dán prostor pro řešení konkrétních problémů pedagogické praxe.

Získané způsobilosti

Vybrat vhodnou formu, metodu a prostředek pro výuku chemie, zpracovat přípravu na vyučovací hodinu na zadané téma s výstupy. Umět navrhnout řešení konkrétních problémů pedagogické praxe. Pracovat účelně a bezpečně v laboratoři.

Literatura

ČIPERA, J. Rozpravy o didaktice I. Karolinum, Praha, 2000. ČIPERA, J. Rozpravy o didaktice II. Karolinum, Praha, 2001. https://moodle.fp.tul.cz/course/view.php?id=1558Kolektiv. Co by měl žák ZŠ umět z Fy, Ch, Př. Praha, PROMETHEUS, 1998. JODAS,B., JANDOVÁ, M. Hrajeme si v chemii. Pedagogické centrum, Liberec, 2004. PETTY, G. Moderní vyučování. Praha, 2008. ISBN 978-80-7367-427-4.Pachman, E. - Hofmann, V. Obecná didaktika chemie. Praha, SPN, 1981. BÍLEK, M. a KOL. Psychogenetické aspekty didaktiky chemie. Gaudeamus, Hradec Králové, 2001. Štoček, M. Rukověť třídního učitele ZŠ. Nový Bydžov, ATRE, 1997. Pachman, E. a kol. Speciální didaktika chemie. Praha, SPN, 1986. Dluhoš, L. Vybrané kapitoly z didaktiky chemie. Ostrava, PF OU, 1995.

Požadavky

Aktivní účast na cvičeních (min. 70 %). Předměty profesního základu (Pedagogika, Psychologie, Didaktika).

Garant

PhDr. Bořivoj Jodas, Ph.D.

Vyučující

PhDr. Bořivoj Jodas, Ph.D.PhDr. Bořivoj Jodas, Ph.D.