Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Vybrané kapitoly z lexikologie (KCL / VKL-B)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KCL / VKL-B - Vybrané kapitoly z lexikologie, Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická, Technická univerzita v Liberci (TUL).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

Úvodní seminář: seznámení s programem seminářů a podmínkami pro udělení zápočtů, přehled studijní literatury. Rozdělení referátů.Základní pojmy lexikologie, dílčí disciplíny. Slovo, lexém, pojmenování. Slovo, jeho charakteristika. Arbitrárnost a motivovanost, slova značková, popisná.Význam lexikálních jednotek. Polysémie a homonymie.Významové změny slov. Obrazná vyjádření - metafora, metonymie, synekdocha.Vrstvy ve slovní zásobě. Expresivita. Slova domácí a přejatá.Vrstvy ve slovní zásobě. Stylové hledisko. Frekvence slov.Vrstvy ve slovní zásobě. Časové hledisko. Neologie a obohacování slovní zásoby. Okazionalismy.Významové vztahy paradigmatické. Synonymie.Významové vztahy syntagmatické. Typy lexikálních kombinací. Frazeologie a idiomatika.Slovotvorba I. Základní pojmy. Slovotvorný systém.Slovotvorba II. Slovotvorný rozbor.Studijní literatura:ADÁMKOVÁ, P. a kol. Studie k moderní mluvnici češtiny 4. Dynamika českého lexika a lexikologie. Eds. M. Martinková, O. Uličný. Olomouc: UP, 2013.ČECHOVÁ, M. Čeština - řeč a jazyk. Praha, 1995.ČERMÁK, F.; FILIPEC, J. Česká lexikologie. Praha, 1985.ČERMÁK, F. Slovník české frazeologie a idiomatiky. Praha, 1984-88.ČERMÁK, F. Jazyk a jazykověda. Praha, 1994.ČERMÁK, F. Lexikon a sémantika. Praha : NLN, 2010.DANEŠ, F. a kol. Český jazyk na přelomu tisíciletí. Praha, 1997.HAUSER, P. Nauka o slovní zásobě. Praha, 1986.KROBOTOVÁ, M.; JODASOVÁ, H. Lexikologie a tvoření slov. Olomouc, 2002.MACHOVÁ, S.; ŠVEHLOVÁ, M. Sémantika a Pragmatická lingvistika. Praha, 2001.MALIŠ, O.; MACHOVÁ, S.; SUK, J. Současný český jazyk. Lexikologie (Nauka o tvoření slov, lexikografie, slang). Praha, 1997.MARTINCOVÁ, O. Nová slova v Češtině. Praha, 1998. II. díl 2003.MARTINCOVÁ, O. a kol. Neologizmy v dnešní češtině. Praha, 2005.PALA, K.; VŠIANSKÝ, J. Slovník českých synonym. Praha, 2001.Příruční mluvnice češtiny. Praha, 1995 (pasáž o lexikologii, s. 66-108).výkladové slovníky českého jazykaPozn.: Rozvrhová akce bude otevřena, bude-li v ní na začátku příslušného semestru zapsáno alespoň 6 studentů.

Získané způsobilosti

Kurs navazuje na přednášku Lexikologie českého jazyka; prohlubuje a rozšiřuje u studentů znalosti lexikologie, lexikografie a slovotvorby českého jazyka, vede je k praktickému využívání teoretického a pojmového aparátu, s nímž se seznámili, k detailnějšímu poznání stavu současné české slovní zásoby, jejího zachycení v novodobých lexikografických pracích i jejího užívání v řečové praxi.

Literatura

Viz obsah předmětu. Viz obsah předmětu. VIZ PŘEHLED LÁTKY.

Požadavky

Docházka (max. 3 absence)Aktivní účast na seminářích a řešení průběžně zadávaných úkolů.Příprava na semináře (prostřednictvím e-learningového kurzu v LMS Moodle) podle pokynů vyučujícího.Příprava studijních materiálů a vypracování úkolů na seminář (viz e-learningový kurz v LMS Moodle) podle pokynů vyučujícího.Referát na zadané téma (výběr tématu na 1. semináři), přednesení referátu na semináři včetně prezentace v powerpointu (prezentace pouze ve formátu .ppt nebo .oxt).

Garant

Mgr. Václav Lábus, Ph.D.

Vyučující

Mgr. Václav Lábus, Ph.D.