Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Metody sociálně vědního výzkumu (KFL / FVV)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KFL / FVV - Metody sociálně vědního výzkumu, Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická, Technická univerzita v Liberci (TUL).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

1. Úvod do sociálně vědního výzkumu2. Strategie sociálního výzkumu, výzkumný cíl a výzkumný problém, design výzkumu3. Dotazování, pozorování, analýzy4. Výzkum veřejného mínění5. Kvalitativní výzkum, srovnání a kombinace kvantitativního a kvalitativního výzkumu6. Etika v sociálním výzkumu (etické principy, informovaný souhlas)

Získané způsobilosti

Úvod do sociálně vědního výzkumu (využití v sociální práci, normativní princip ve vědě a v sociální práci, etnocentrismus, vytváření teorie v sociálních vědách, induktivní a deduktivní postupy, vztahy mezi teorií a výzkumem). Strategie sociálního výzkumu (diferenciace mezi přírodními a sociálními vědami, pozitivismus, interpretativismus, povaha sociálních jevů, objektivismus a konstruktivismus, kvantitativní a kvalitativní výzkumná strategie, kritéria výzkumu, reliabilita, validita). Výzkumný cíl a výzkumný problém, design výzkumu (výzkumný problém, experiment, srovnávací a longitudinální výzkum, monografická metoda, operacionalizace a měření, výběr ukazatelů, druhy znaků a výběrů, základní a výběrový soubor, zobecňování z výběrového souboru). Dotazování, pozorování, analýzy (druhy, principy jejich tvorby a využití, výhody a nevýhody jejich využívání v praxi, druhy otázek, kódování, obsahová analýza, sekundární analýzy). Výzkum veřejného mínění (zadávání, průběh, specifické oblasti, ankety, kvantitativní analýzy, jedno a dvourozměrná analýza, multivariační analýza, možnost využití ICT ve výzkumu). Kvalitativní výzkum (povaha, zásady, výhody a nevýhody, kritika, rozhovory a zúčastněné pozorování v kvalitativním výzkumu, etnografie, ohniskové skupiny, obsahová analýza, sekundární analýza dat). Srovnání a kombinace kvantitativního a kvalitativního výzkumu. Etika v sociálním výzkumu (etické principy, informovaný souhlas).

Literatura

DISMAN, M. Jak se vyrábí sociologická znalost. Praha: Karolinum, 1993. ISBN 80-7184-141-2.JIHLAVEC, J., PALOUNKOVÁ, Z., PEŠATOVÁ, I., THELENOVÁ, K. Metodika tvorby bakalářské práce. Liberec: TU Liberec, 2010. ISBN 978-80-7372-636-2.SURYNEK, A., KOMÁRKOVÁ, R., KAŠPAROVÁ, E. Základy sociologického výzkumu. Praha: Management Press, 2001. ISBN 80-7261-038-4.JANDOUREK, J. Úvod do sociologie. Praha: Portál, 2003. ISBN 80-7178-749-3.

Požadavky

Pro získání zápočtu je nutná účast na semináři a zpracování semestrální práce. Další požadavky specifikuje vyučující předmětu.