Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Dítě se SVP v předškolní výchově (KPP / MSVP)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KPP / MSVP - Dítě se SVP v předškolní výchově, Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická, Technická univerzita v Liberci (TUL).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

1. Vymezení speciálních vzdělávacích potřeb dětí v předškolní výchově - zdravotní postižení (tělesné postižení, smyslové postižení, mentální postižení, vady řeči, poruchy autistického spektra, souběžné postižení více vadami), zdravotní znevýhodnění (dítě dlouhodobě nemocné), sociální znevýhodnění (dítě z odlišného sociokulturního prostředí, dítě z prostředí s nízkou sociokulturní úrovní, dítě cizinec, dítě procházející ústavní výchovou, dítě ohrožené sociálně patologickými jevy ve svém okolí).2. Speciální vzdělávací potřeby dítěte jako významný faktor ovlivňující rozvoj dítěte v předškolní výchově.3. Spolupráce mateřské školy se zdravotními, sociálními a školskými poradenskými zařízeními pří péči o dítě se speciálními vzdělávacími potřebami - praktický lékař pro děti a dorost, dětský psychiatr, dětský neurolog, sociální pracovník, etoped, psycholog, speciální pedagog, logoped atd.4. Zajišťování péče dětem zanedbávaným, zneužívaným a týraným - sociálně-právní ochrana dětí, Policie ČR atd.5. Podpora komplexního rozvoje dětí se speciálními vzdělávacími potřebami v mateřské škole - podpůrná a vyrovnávací opatření, integrace, inkluze, individuální vzdělávací plán, asistent pedagoga, osobní asistent.6. Spolupráce mateřské školy s rodinou dítěte se speciálními vzdělávacími potřebami při jeho komplexním rozvoji - formy a metody spolupráce, zaangažovanost rodiny a dítěte na výchovně-vzdělávacím procesu v předškolní výchově, psychologická podpora dospělým členům rodiny pečujících o postižené dítě.7. Systém školských poradenských služeb v České republice - pedagogicko-psychologická poradna, speciálně pedagogické centrum, středisko výchovné péče, školní poradenské pracoviště.8. Systém speciálního školství v předškolní výchově v České republice - hlavní vzdělávací proud, speciální mateřské školy, mateřské školy při zdravotních zařízeních, odlišnosti rámcových vzdělávacích programů a způsobů péče o děti se speciálními vzdělávacími potřebami v těchto zařízeních.

Získané způsobilosti

Po splnění kurzu bude student schopen:1. Porozumět obsahu předmětu Dítě se speciálními vzdělávacími potřebami v předškolní výchově2. Kriticky zhodnotit a analyzovat témata daného předmětu3. Prakticky demonstrovat získané poznatky v rámci semestrální práce4. Využít získané poznatky a dovednosti v edukačním procesu5. Bude motivován k dalšímu vzdělávání v dané oblasti

Literatura

Mareš, J., a kol. Dítě a bolest. Praha: Grada, 1997. ISBN 80-7169-267-0.Zelinková, O. Dyslexie v předškolním věku?. Praha: Portál, 2008. ISBN 978-80-7367-321-5.Michalová, Z., Pešatová, I. Podpora osobnostní a sociální výchovy v inkluzivním vzdělávání. Liberec: Technická univerzita v Liberci, 2012. ISBN 978-80-7372-838-0.Matějček, Z., Klégrová, J. Praxe dětského psychologického poradenství. Praha: Portál, 2011. ISBN 978-80-262-0000-0.Bartoňová, M., et al. Předškolní vzdělávání dětí se speciálními vzdělávacími potřebami. Brno: Masarykova univerzita, 2012. ISBN 978-80-210-6044-9.Langmeier, J., Matějček, Z. Psychická deprivace v dětství. Praha: Karolinum, 2011. ISBN 978-80-246-1983-5.Matějček, Z. Psychologie nemocných a zdravotně postižených dětí. Jinočany: H & H, 2001. ISBN 80-86022-92-7.Běhounková, L., Havrdová, E., Syslová, Z. Význam včasné intervence v raném vývoji dítěte. Praha: Centrum pro veřejnou politiku, 2011. ISBN 978-80-260-0641-1.Lechta, V., ed. Základy inkluzivní pedagogiky. Praha: Portál, 2010. ISBN 978-80-7367-679-7.

Požadavky

K úspěšnému absolvování předmětu student splní:1. aktivní účast na kurzu2. aktivní vypracování všech zadaných úkolů3. četba odborné literatury4. vypracování odborné semestrální práce5. úspěšné ověření poznatků získaných v kurzu, dosažení minimálních kritérií stanovených pro získání kreditu

Garant

doc. PhDr. Richard Jedlička, Ph.D.

Vyučující

Mgr. Oto DymokurskýMgr. Oto Dymokurský