Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Zásady tvorby odborného ped. textu (KPP / VZTO)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KPP / VZTO - Zásady tvorby odborného ped. textu, Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická, Technická univerzita v Liberci (TUL).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

1. Téma odborného textu - zúžení a formulace tématu, uchopitelnost a zpracování odborného tématu, metodologické možnosti zpracování tématu. Odborný a populárně vědecký či popularizační text. Odborné pedagogické časopisecké studie a odborné monografie a kolektivní monografie.2. Druhy odborných textů v pedagogické časopisecké literatuře - přehledová studie, výzkumná studie, teoretická studie, diskuse. Jednotlivé příklady studií, charakteristika jednotlivých studií. Práce se zdroji textu.3. Praktický workshop k tvorbě jednotlivých druhů odborných časopiseckých studií - analýza konkrétních příkladů a vlastní pokusy o tvorbu odborného textu - formulace tématu, členění odborného textu, syntax a stylistika odborného textu. První verze odborného textu a její opravy. Citační praxe, etické zásady tvorby odborného textu. Recenze odborného textu, práce s recenzními připomínkami.4. Zásady tvorby odborného textu a kvalifikační práce (především diplomové práce) - cesta od volné formulace tématu k obsahové výstavbě textu metodologické ukotvenosti tématu. Příklady dobré a špatné praxe v oblasti tvorby odborného textu v rámci diplomových prací.5. Odborná výstava jako druh odborné diskuse a prezentace odborných textů. Pedagogická výstava jako druh popularizace výsledků výzkumu či činnosti pedagogů. Výstava a její možnosti využití při prezentaci práce pedagogických institucí. Koncepce výstavy, struktura výstavy, didaktická výstavba výstavy.

Získané způsobilosti

Po splnění kurzu bude student/ka schopen/schopna:1. Porozumět obsahu předmětu Zásady tvorby odborného pedagogického textu2. Kriticky zhodnotit a analyzovat témata daného předmětu3. Prakticky demonstrovat získané poznatky v rámci semestrální práce4. Využít získané poznatky a dovednosti v praxi5. Bude motivován k dalšímu vzdělávání v dané oblasti

Literatura

ZAPLETALOVÁ, G. Academic discourse and the genre of research article. Ostrava: Filozofická fakulta Ostravské univerzity, 2009. ISBN 978-80-7368-687-1.PRŮCHA, J., ŠVAŘÍČEK, R. Etický kodex české pedagogické vědy a výzkumu. Pedagogická orientace, roč. 19, č. 2, s. 89-105. 2009. KNECHT, P., DVOŘÁK, D. Etika vědecké práce a publikování pro mírně pokročilé. Pedagogická orientace, roč. 23, č. 4, s. 554-578. 2013. NĚMEC, J. Standardy závěrečných prací pedagogických oborů. Pedagogická orientace, roč. 23, č. 4, s. 535-553. 2013. http://www.boldis.czMAREŠ, J. Edukace založená na důkazech: inspirace pro pedagogický výzkum i školní praxi. Pedagogika, roč. 59, č. 3, s. 232-258. 2009. MAUCH, J. Guide to the succesful thesis and dissertation. New York: Dekker, 1998. ČMEJRKOVÁ, S., DANEŠ, F., SVĚTLÁ, J. Jak napsat odborný text. Praha: Leda, 1999. ISBN 80-85927-69-1.ŠEĎOVÁ, K., ŠVAŘÍČEK, R. Jak psát kvalitativně orientované výzkumné studie. Kvalita v kvalitativním výzkumu. Pedagogická orientace, roč. 23, č. 4, s. 478-510. 2013. MAREŠ, J., VLČKOVÁ, K. K metodologickým standardům kvantitativních studií v pedagogice: Jak psát o výzkumných zjištěních? Pedagogická orientace, roč. 23, č. 4, s. 455-477. 2013. GAVORA, P. Validita a reliabilita výskumných nástrojov: princípy a reálna prax. Pedagogická orientace, roč. 23, č. 4, s. 511-534. 2013. IVERSEN, S. P. Writing seminar reports - requierements and guidelines. Frederiksberg: Samfundslitteratur, 1997.

Požadavky

K úspěšnému absolvování předmětu student/ka splní:1. aktivní účast na kurzu2. aktivní vypracování všech zadaných úkolů3. četba odborné literatury4. vypracování odborné semestrální práce5. úspěšné ověření poznatků získaných v kurzu, dosažení minimálních kritérií stanovených pro získání kreditů

Garant

doc. PhDr. Tomáš Kasper, Ph.D.

Vyučující

doc. PhDr. Tomáš Kasper, Ph.D.PhDr. Dana Kasperová, Ph.D.doc. PaedDr. Petr Urbánek, Ph.D.