Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Gymnastika 1 (KTV / GYM1K)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KTV / GYM1K - Gymnastika 1, Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická, Technická univerzita v Liberci (TUL).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

Základní gymnastika (0+2) - cvičení:1. Úvodní lekce - organizace a úkoly výuky, zápočtové požadavky, obsah a cíle ZG v systému TK, uplatnění ZG ve školní tělesné výchově. Dělení gymnastiky.2. Pořadová cvičení. Základní povely a způsob jejich vydávání. Nástupové tvary, pochodové tvary. Obraty. Základy názvosloví - cvičení prostná. Základy názvosloví: polohy a pohyby celého těla /postoje, kleky, sedy/.3. Cvičení s hudbou. Teorie tvorby průpravných cvičení. Základy názvosloví: polohy a pohyby celého těla /lehy, podpory/.4. Pohyblivost - obecná charakteristika /definice/. Pohyblivost horních končetin, pohyblivost trupu. Praktické ukázky zařazení cviků pohyblivosti do různých částí hodiny. Základy názvosloví: pohyby a polohy částí těla /trup a hlava/.5. Pohyblivost pánve, pohyblivost dolních končetin. Úvodní část hodiny /praktické ukázky/. Základy názvosloví: pohyby a polohy částí těla /paže a nohy/.6. Posilování - obecná charakteristika /definice/. Posilování pletence ramenního,zádového a břišního svalstva, svalstva dolních končetin. Praktické ukázky zařazeníposilovacích cviků do průpravné části hodiny .7. Teorie správného držení těla. Vyrovnávací cvičení - výběr cvičebních tvarů pro ovlivňovánísprávného držení těla. Cvičení uvolňovací, dechová, rovnováhy a speciální nervosvalovákoordinace.8. Ukázka cvičební jednotky s kondičním zaměřením.9. Cvičení ve dvojicích - cvičení obratnosti, síly a pohyblivosti. Over-ball.10. Cvičení s krátkými tyčemi.Využití dlouhého švihadla v různých částech hodiny. Sestava se švihadlem.11. Cvičení s plnými míči a cvičení na bedně.12. Cvičení s lehkými činkami a cvičení na lavičce.13. Cvičení na žebřinách.Využití posilovacího náčiní/expanderů thera-band, bodyblade apod.14. Zápočet.

Získané způsobilosti

Student bude schopen správného technického provedení základní a rytmické gymnastiky

Literatura

BAŠNÁ, V. aj. Moderní gymnastika (učebnice pro trenérky III. třídy) . Praha : Olympia, 1977. OLEŠOVSKÁ, D.aj. Moderní gymnastika (učeb.pro trenérky II.třídy). Praha : Olympia, 1981. APPELT,K. aj. Názvosloví pro cvičitele. Praha: Olympia, 1990. IBSN 80-7033-011-2. DOSTÁL, V. Pořadová cvičení. Praha : UK Praha, 1992. ISBN 80-7066-554-8. KOSTKOVÁ, J. aj. Rytmická gymnastika. Praha: Olympia, 1990. ZÍTKO,M. a kol. Všeobecná gymnastika - speciální učební text. Praha : ČASPV, 2000. ISBN 80-902509-7-1. HÁJKOVÁ, J., VEJRAŽKOVÁ D. Základní gymnastika. Praha : UK Praha,1994. IBSN 80-7066-895-4.

Požadavky

- grafický záznam základního zásobníku látky a fyziologická interpretace- praktické zvládnutí kontrolních cviků- metodický výstup - pódiová skladba s povinnými prvky- Test - názvosloví, základní látka ZG

Garant

PhDr. Pavlína Vrchovecká, Ph.D.

Vyučující

Mgr. Petra Čaplová, Ph.D.PhDr. Pavlína Vrchovecká, Ph.D.