Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Kurs vysokohorské turistiky (KTV / VHT)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KTV / VHT - Kurs vysokohorské turistiky, Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická, Technická univerzita v Liberci (TUL).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

V rámci konceptu aktivního životního stylu studentů dochází od akademického roku 2013/14 k modularizaci předmětu (modul zdravotní, pohybový a kontrolní/evaluační).A) Zdravotní modul:Zdravotní modul představuje předání základních teoretických poznatků k problematice pozitivního vztahu pohybové aktivity ke zdraví každého jedince. Realizován je formou diskuse a odkazů na příslušný webový portál KTV FP TUL. Důležitou součástí webové podpory jsou poznatky sportovní medicíny související s realizací pohybové aktivity a poskytováním první pomoci. Cílem modulu je zvýšit motivaci studentů k osvojování si základních poznatků souvisejících s aktivním životním stylem a tím přispět ke snížení potencionálního rizika výskytu civilizačních onemocnění.B) Pohybový modul:Kurz je zaměřen na získání teoretických znalostí a praktických dovedností nezbytných pro bezpečný pohyb ve vysokohorském terénu. Vysokohorským terénem se v tomto případě rozumí pobyt v horách alpského typu. Charakter výběru terénu je primárně zaměřený na využívání jištěných cest tzv. Ferrat (Klettersteigů) a základů sportovního lezení. Doplňkově je zařazena vysokohorská turistika v klasickém pojetí. Absolvování kurzu vyžaduje jistou fyzickou, psychickou i materiální připravenost studenta. Podmínkou účasti je absolvování semestru lezení na umělé horolezecké stěně, nebo účast na informačním školení před odjezdem na kurz.Maximum pozornosti je věnováno prevenci, subjektivnímu a objektivnímu nebezpečí, základům meteorologii, vhodnému vybavení, první pomoci. Přidaným prvkem je teorie realizace a organizace letního kurzu v horském a vysokohorském prostředí.V průběhu kurzu (6 celodenních túr) se student seznámí s náročností pobytu na horách. Výběr jednotlivých tras volí vedoucí kurzu s ohledem na počasí a připravenost studentů.Pobyt zahrnuje pobyt v kempu s vlastním stravováním, nebo putovní variantu s veškerým vybavením. Součástí obsahu kursu je i kulturně poznávací činnost.C) Evaluační modul:Evaluace inovované výuky studenty probíhá formou dotazníkového šetření, které poskytuje zpětnou vazbu ohledně spokojenosti s obsahem a formou výukových předmětů. Cílem je na základě kvalitního systému vnitřního hodnocení provést případné korekce až do finální podoby inovované výuky.

Získané způsobilosti

Student získá odpovídající informace a kompetence v oblastech:- Bezpečný pohyb ve vysokohorském prostředí.- Osvojení plánování tras s ohledem na skupinu.- Vyhodnocení subjektivního a objektivního nebezpečí. - Orientace v terénu.- Čtení map. - Základy bezpečnosti pro výstupy na jištěných cestách.- Volba správného materiálního vybavení.

Literatura

BOŠTÍKOVÁ, S. Vysokohorská turistika. 1. vyd. Praha : Grada 2004. SCHUBERT, P. Bezpečnost a riziko na skále a ledu. Praha: freytag & berndt, 1997. ISBN 80-85 822-27 X. PROCHÁZKA, V., ROTMAN, I. A NOVÁK J. Horolezectví. Praha, Olympia, 1990. ISBN 80-7033-037-6.Horská medicína. RŮŽIČKA, J., ŠILHÁN, F. Jištění je jistota. Brno : Montana, 1997. nullnullTuristický průvodce příslušné oblasti (dle místa konání kursu). NEUMAN, J. Turistika a sporty v přírodě. 1. Vyd. Praha : Portál, 2000. Webové stránky HO Větrník.

Požadavky

- aktivní účast na výuce (v plném rozsahu).

Garant

Mgr. Jaroslav Kupr

Vyučující

Mgr. Jaroslav Kupr