Předmět Pístové spal. motory - teorie a konstr. (KVM / PSM)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KVM / PSM - Pístové spal. motory - teorie a konstr., Fakulta strojní, Technická univerzita v Liberci (TUL).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Přednášky:1. Základy konstrukce dílů motoru. Píst (teploty a působící síly, konstrukce a zatížení).2. Chlazení pístu. Materiál pístu. Pístní čep (konstrukce, výpočet a materiál). Pístní kroužky (konstrukce a materiál).3. Ojnice (konstrukce, výpočet a materiál). Kliková hřídel (působící síly momenty). Průběh torsních a ohybových momentů.4. Bezpečnost klikového hřídele na únavu materiálu. Vyvažování od rotačních a posuvných hmot. Výpočet nevyváženosti všech typů motorů.5. Ložiska klikového hřídele. Polární diagramy středů čepu ložiska. Tloušťka mazacího filmu. Materiály ložisek.6. Kmitání klikového hřídele (ohybové, podélné a torsní). Torsní kmitání (náhradní systém, amplitudy, kritické otáčky, konstrukce fázových diagramů).7. Tlumení kritického kmitání. Výpočet a konstrukce tlumičů (třecí, viskózní a resonanční pryžové).8. Blok válců (účel, konstrukce a materiál). Hlava válců (účel, konstrukce a materiál).9. Těsnění hlav válců (účel, konstrukce a materiál). Vícevrstvé kovové těsnění. Mazací a chladící systém.10. Ventilové rozvody (časovací diagram, provozní podmínky, hydraulicky řízená zdvihátka, konstrukce vaček, mechanizmus ovládání ventilů).11. Nerovnoměrnost chodu motoru. Setrvačník. Uložení motoru.12. 12. Vnitřní aerodynamika motoru. Proudění pracovní látky v kanálech motoru.13. Sací systém (sací kanál, potrubí). Proudění ve válci a ve spalovacím prostoru motoru.14. Výfukový systém, tlumiče výfuku, přeplňování turbodmychadlem (konstrukce, parametry, výpočet).Cvičení:1. Čtení a orientace v konstrukční dokumentaci dílů motoru.2. Výpočetní optimalizace pístního čepu.3. Výpočet průběhu ohybových momentů v nosníku na pružných podporách (náhrada klikového hřídele) se sledováním vlivu poddajnosti podpor.4. Výpočet bezpečnosti v exponovaných místech zalomení klikového hřídele s respektováním únavové pevnosti materiálu.5. Grafické řešení účinků nevyváženosti od rotačních a posuvných hmot víceválcových řadových motorů6. Grafické řešení účinků nevyváženosti od rotačních a posuvných hmot víceválcových vidlicových motorů7. Výpočet vlastní frekvence a tvaru výkmitové čáry (jednouzlové, dvouzlové), kritických otáček, vydatnosti resonancí, torsních výchylek a torsního namáhání klikového hřídele řadového šestiválce.8. Dokončení výpočtu viz 7. Zadání semestrální práce.9. Rozbor a ukázky výpočtu lineárních deformací a namáhání bloku válce ( v prostředí Pro/Mechanica)10. Rozbor a ukázky výpočtu nelineárních deformací a namáhání bloku válce ( v prostředí Ansys)11. Stanovení průtokového součinitele kanálu, souhrnného průtokového součinitele a výpočet výkonu na plnění.12. Seznámení s výpočetním prostředím GT-Power, Wave.13. Stanovení vírových čísel kanálu.14. Odevzdání semestrální práce a protokol z měření (udělení zápočtu).bližší informace o obsahu předmětu naleznete na www.kvm.tul.cz
Získané způsobilosti
Studenti získají znalosti v daném předmětu v souladu s cílem a obsahem.
Literatura
HEISLER,H.:. Advanced engine technology, SAE Int. Great Britain 2002. BARTONÍČEK,L.:. Konstrukce pístových spalovacích motorů, VŠST Liberec 1992. &, &. SCHOLZ,C.:. Konstrukční projekt pístového spalovacího motoru, TUL Liberec 2003. Kol. VÚMV a ČKD:. Naftové motory čtyřdobé I, II. SNTL 1964. BAUMBRUK,P.:. Problematika náplně válce spalovacích motorů. ČVUT PRAHA 1993. BARTONIČEK,L.:. Přeplňování pístových spalovacích motorů. TUL Liberec 2004. HONCŮ,J.:. Vybrané statě z části a mechanismů strojů. TUL Liberec 2004. KOŽOUŠEK,J.:. Výpočet a konstrukce spalovacích motorů I, II. SNTL 1983.
Požadavky
Zápočet: Aktivní účast na cvičeních. Vypracování semestrálních prací.Zkouška: ústní
Garant
prof. Ing. Celestýn Scholz, Ph.D.
Vyučující
Ing. Pavel Brabec, Ph.D.doc. Ing. Lubomír Moc, CSc.prof. Ing. Celestýn Scholz, Ph.D.Ing. Pavel Brabec, Ph.D.prof. Ing. Jan Honců, CSc.doc. Ing. Lubomír Moc, CSc.prof. Ing. Celestýn Scholz, Ph.D.