Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Přenos a transformace energie (KVM / PTE)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KVM / PTE - Přenos a transformace energie, Fakulta strojní, Technická univerzita v Liberci (TUL).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

Přednášky:1. ÚVOD - Forma a toky energie, způsoby přeměny energie, typy převodových ústrojí, vývoj z hlediska ovládání a řízení, výhody a nevýhody, použitelnost u různých typů KDMS, perspektivy.2. MECHANICKÉ PŘEVODYMechanická převodová ústrojíÚvod do charakteristik PÚPÚ s tuhou kinematickou vazbouJednoduchá planetová soukolí a složené planetové mechanismyMechanika ozubených a planetových soukolíVšeobecné členění oPHřídelové oPPlanetové oP3. HYDRAULICKÉ PŘEVODYTeorie hydraulických převodů. Mechanismus přenosu energie. Hydrodynamický a hydrostatický přenos energie. Fyzikální základy a princip činnosti hydraulických strojů (princip činnosti hydrostatických a hydrodynamických stro-jů). Základní fyzikální vlastnosti kapalin.- HYDROMECHANICKÉ PŘEVODYHydrodynamické převodyHydrodynamické spojkyHydrodynamické měničeHydromechanické převodyHydromechanické stupňové převodovky- HYDROSTATICKÉ PŘEVODYHydrostatické převodyTepelná bilance HsPNeustálené (přechodové) jevy.Prvky a převodníkySkladba obvodů pro KDMSSystémy (hydraulické) KDMS.Konstrukce hnacích, řídicích a pracovních ústrojí KDMSCvičení:Základní pojmy, orientace ve schématech. Přenos energie a výkonu - parametry. Rovnovážné rovnice, stanovení momentových a rychlostních poměrů.1. Stupňové převodovky hřídelové - klasifikace, kinematické, momentové a energetické poměry, strukturní kódy, identifikace. Větvení toku u převodu s diferenciálem a bez diferenciálu. Stupňové převodovky planetové - klasifi-kace, kinematické, momentové a energetické poměry, strukturní kódy, identifikace.2. Základní typy měničů - řešení výstupních charakteristik. Spolupráce HdM se spalovacím motorem - stanovení hlavních rozměrů, přizpůsobení charakteristiky atd.3. Skladba obvodů HsP, orientace ve schématech, volba konstrukčních prvků, charakteristiky prvků, převodníků a HsP. Řízení parametrů HsP - laboratoř. Systémy přestavování geometrického objemu hydrogenerátoru, způsoby regulace parametrů. Větvení výkonu, bilance výkonu KDMS. Výpočtové stanovení přenosu rychlosti a momentu u HsP, vliv účinnosti. Tepelná bilance hydrostatických převodů, volba chladičů.Semináře:- Přenos energie (přenos výkonu a přeměna energie, přenos tepla).- Hnací ústrojí, funkce, uspořádání, komponenty.- Přenos: účinnost, momentový převodový poměr a kinematický převodový po měr- Hydrostatický převod mobilních strojů, přenos energie v hydraulických obvodech.- Chlazení oleje (přestup tepla z motoru a převodovky).- Řízení rychlosti (hnacích kol).- Aplikace hydrauliky v mobilních strojích - hydrostatický převod (semestrální práce)- Mechanické převody: manuální a automatické převody (hřídelové převodovky, planetové převodovky).

Získané způsobilosti

Studenti získají znalosti v daném předmětu v souladu s cílem a obsahem.

Literatura

BOSCH a kol. autorů:. Automotive Handbook. Robert Bosch. Plochingen. 2004. ISBN 0-7680-1513-8. GILLESPIE, T.D.:. Fundamentals of Vehicle Dynamics. SAE. Warrendale.1992. ISBN 1-56091-199-9. VOSTROVSKÝ, J.:. Hydraulické a pneumatické mechanizmy. ČVUT Praha. 1988. BLÁHA, J. - BRADA, K.:. Hydraulické stroje. Praha 1992. &, &. KOPÁČEK, J.:. Hydrostatické převodové mechanismy. Praha 1986. BUŘIČ , Z. - HRUBEŠ, M. - SUK, B.:. Pohony a přenosy I. /Skripta ČVUT/. Praha 1987. HELLER, J.:. Pohony a přenosy II. /Skripta ČVUT/. Praha 1988. ŠALAMOUN, Č.:. Převody - příručka. /Skripta ČVUT/. Praha 1972 a další. REXROTH - Příručka hydrauliky. Lohr am Main. 1989 a další. DUDLAY, D.W. - WINTER, H.:. Zahnrader - Berechnung, Entwurt und Herstellung nach Amerikanischen Erfahrungen. Springer - Verlag Berlin - Goettingen - Heidelberg. 1961.

Požadavky

a) Pro získání zápočtu je nutné absolvovat praktická cvičení v laboratoři, vypracovat a odevzdat semestrální práce a obhájit výsledky.b) Absolvování předmětu předpokládá vykonání předmětové zkoušky. Zkouška se skládá z části písemné (obsáhlý test a výpočet několika příkladů) a ústní.

Garant

doc. Ing. Miroslav Malý, CSc.

Vyučující

doc. Ing. Miroslav Malý, CSc.Ing. Robert Voženílek, Ph.D.doc. Ing. Miroslav Malý, CSc.Ing. Robert Voženílek, Ph.D.