Předmět Komfort a vliv vnějších podmínek (KHT / KVV)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KHT / KVV - Komfort a vliv vnějších podmínek, Fakulta textilní, Technická univerzita v Liberci (TUL).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Obsah předmětu. Druhy pracovního prostředí. Základní požadavky na pracoviště, budovy astavby. Tepelná pohoda pracoviště. Vliv teploty a vlhkosti vzduchu v textilním provozu navlastnosti textilií.2. Základní principy přenosu tepla v přírodě. Vlhký vzduch, přenos vlhkosti.3. Subjektivní hodnocení tepelného komfortu na pracovišti. Technická a organizační ochranapřed tepelnou zátěží.4. Teplota těla, termoregulace. Rovnice tepelného komfortu osoby na pracovišti. Významjednotlivých členů rovnice. Reakce a adaptace na práci v horku.5. Hodnocení pracovně-tepelné zátěže (teplota jádra, teplota kůže, tep, evaporace). Ztrátytekutin. Extrémy: práce v horku, chladová zátěž.6. Požadovaný tepelný odporu oděvu zajišťující tepelně-neutrální podmínky organismu. Korekceoperativní teploty na proudění chladného vzduchu. Poškození organismu z chladu.7. Fyziologie práce. Druhy svalových činností. Měření metabolického výkonu, typické hodnoty.8. Ergonomie řidiče a pasažéra v osobním automobilu. Přenos tepla a vlhkosti mezi pasažérem aprostředím v automobilu.9. Komfort sezení pasažéra v automobilu. Optimalizace konstrukce automobilových sedaček.10. Osvětlení pracoviště. Zdroje, světelná pohoda a související normy. Zrak a práce. Oslnění,únava. Vnímání barev. Vliv osvětlení na hodnocení barev textilií. Ideální osvětlenítextilní prodejny.11. Hluk v pracovním prostředí. Definice hlukové hladiny, rozdělení podle časového průběhu.Hluková zátěž v textilní výrobě, vliv hluku na zdraví. Ochrana proti hluku.12. Ionizující záření. Definice, biologické účinky, prahové dávky. Zdroje IZ a jejich použitípři zušlechťování textilií. Radiační ochrana a související předpisy. Rozdělení a hlavnícharakteristiky ochranných oděvů.13. Neionizující záření. Podstata a rozdělení, biologické účinky. Druhy ultrafialového záření,hodnocení intenzity pomocí UPF faktoru. Limitní hodnoty UPF, měřící metody a normy.Ochrana proti UVZ pomocí textilií. Vliv složení a struktury oděvů na snížení intenzityUVZ.14. Základy ergonomie. Požadavky na řešení pracovních míst: rizikové situace, vliv barev,návaznost operací, údržba. Antropometrické údaje. Pracovní polohy. Biomechanické principyuplatnění síly. Zásady ochrany před zdravotním poškozením. Normy EU na ergonomicképožadavky. Psychologie práce. Pracovní zátěž, stress, důsledky stressu. Hodnocenípsychické zátěže.CvičeníCvičení svojí náplní navazují na odpřednášenou látku - procvičuje se látka vyložená na přednášce.
Získané způsobilosti
Student si osvojí znalosti z daného předmětu. Bude se orientovat v problematice jak je vnímání komfortu ovlivňováno vnějšími podminkami.
Literatura
Ermann J. Fyziologie práce a ergonomie. TUL LIberec, 2003. Šesták J., Rieger F. Přenosové jevy 1 - přenosos tepla. 1972. Hes L, Sluka P. Úvod do komfortu textilií. TU Liberec, 2005.
Požadavky
Zápočet: vypracování projektuÚčast na cvičení v požadované výši.
Garant
doc. Ing. Vladimír Bajzík, Ph.D.
Vyučující
doc. Ing. Vladimír Bajzík, Ph.D.doc. Ing. Vladimír Bajzík, Ph.D.