Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Textilní technologie 1 (KTT / TT1)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KTT / TT1 - Textilní technologie 1, Fakulta textilní, Technická univerzita v Liberci (TUL).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

Přednášky1. Minulost, současnost a budoucnost textilu s ohledem na textilní technologie a technické výrobky.2. Přádelnické procesy. Základní technologické postupy předení. Definice základních pojmů v oblasti výroby příze.3. Příprava vlákenného materiálu k předení. Rozbor procesů rozvolňování, čištění, mísení. Tvorba mykaného pramene.4. Družení, protahování a česání pramenů. Konvertorování, tj. tvorba pramene řezáním nebo trháním kabelů chemických vláken. Předpřádací sortimenty - výroba přástů zpevněných zákrutem nebo zaoblováním.5. Výroba jednoduché a skané příze - přehled principů dopřádání a skaní. Přehled vypřádaných přízí a jejich charakteristika.6. Tkalcovské procesy. Technologické postupy výroby tkanin. Charakteristika parametrů tkanin.7. Příprava materiálu ke tkaní, tj. soukání, snování, šlichtování, navádění a navazování.8. Tkací stroje. Tvorba prošlupu, prošlupní a zanášecí mechanizmy.9. Vazby a vzorování tkanin. Vliv vlastností příze a konstrukce na vlastnosti tkanin.10. Pletařské procesy, principy pletení a splétání. Technologické postupy výroby pletenin. Charakteristika parametrů pletenin, základní vazby.11. Příprava materiálu pro pletení. Technologie tvorby zátažných pletenin.12. Plošné a prostorové tvarování pletenin. Technologie tvorby osnovních pletenin.13. Vazby a vzorování pletenin. Vliv vlastností příze a konstrukce na vlastnosti pletenin.14. Opakování a konzultace probrané látky.Laboratorní cvičení:Cvičení svojí náplní navazuje na přednášku - procvičuje se látka vyložená na přednášce.1. Úvodní cvičení, organizační a bezpečnostní pokyny, základní pojmy, ukázky textilií.2. - 5. Technologie předení: definice jemnosti, zákrutu a zákrutových koeficientů, základní výpočty, základní technologické postupy výroby příze, zavedení pojmu průtah, demonstrace základních technologických postupů v poloprovozní laboratoři - práce ve skupinách.6. - 9. Technologie tkaní: příprava materiálu pro tkaní, základní tkalcovské vazby a principy zanášení útku, listové a žakárské tkaní, ukázky textilií, demonstrace základních technologických postupů v poloprovozní laboratoři - práce ve skupinách.10. - 13. Technologie pletení: základní pojmy, základní pletařské vazby, zátažné a osnovní pletení (princip žakárového vzorování), ukázky textilií, demonstrace základních technologických postupů v poloprovozní laboratoři - práce ve skupinách.14. Zápočtový test. Udělování zápočtů.

Získané způsobilosti

Studenti získají základní znalosti v oblasti textilních technologií předení, tkaní a pletení.

Literatura

Dostalová, M., Křivánková, M. Základy textilní a oděvní výroby, skripta TU, Liberec 2004. &, &. Klein, W. A practical Guide to Combing and Drawing. The Textile Institute Manchester. ISBN 0 900739 93 2.Klein, W. A practical Guide to Opening and Carding. The Textile Institute Manchester. ISBN 0 900739 92 4.Klein, W. A practical Guide to Ring Spinning. The Textile Institute Manchester. ISBN 0 900739 94 0.Klein, W. Man made fibers and their Processing. The Textile Institute Manchester. ISBN 0 900739 61 1.Kovář, R. Pletení, skriptum FT TU Liberec. Liberec, 2005. ISBN 80-7083-812-4.Ursíny, P. Předení I, skriptum TU Liberec. Liberec, 2006. ISBN 80-7372-077-9.Ursíny, P. Předení II, skriptum TU Liberec. Liberec, 2009. ISBN 978-80-7372-438-2.Klein, W. The technology of short-staple spinning. The Textile Institute Manchester. ISBN 0 900739 91 6.Talavášek, O. Tkací stroje člunkové a bezčlunkové. SNTL Praha, 1988. Talavášek, O. Tkalcovská příručka. SNTL, Praha, 1980.

Požadavky

Zápočet: Aktivní účast na cvičeních, absolvování testu znalostí nad stanovenou hranici počtu bodů, odevzdání domácích prací.Zkouška: Písemná.Přednášky jsou povinné !

Garant

prof. Ing. Bohuslav Neckář, DrSc.

Vyučující

Ing. Gabriela Krupincová, Ph.D.Ing. Gabriela Krupincová, Ph.D.