Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Stavba měst 2 (KAR / SM2)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KAR / SM2 - Stavba měst 2, Fakulta umění a architektury, Technická univerzita v Liberci (TUL).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

1. východiska pro navrhování městských struktur a funkcí pro třetí tisíciletí / urbanismus a prostorové plánování jakožto celostné usměrňování vývoje2. základní pojmosloví - opakování / metaměsto I. - příroda a krajina /studentské přednášky o vybraných městských nebo venkovských sídlištích3. základní pojmosloví - opakování / metaměsto II. - člověk a societa / studentské přednášky o vybraných městských nebo venkovských sídlištích4. základní pojmosloví - opakování / metaměsto III. - umělý svět techné / studentské přednášky o vybraných městských nebo venkovských sídlištích5. základní pojmosloví - opakování / metaměsto IV - některé speciální teorie / studentské přednášky o vybraných městských nebo venkovských sídlištích6. město I. - morfogeneze (formování lokálních struktur a funkcí) / studentské přednášky o vybraných městských nebo venkovských sídlištích7. město II. - morfogeneze (formování lokálních struktur a funkcí) / studentské přednášky o vybraných městských nebo venkovských sídlištích8. velkoměsto I. - morfogeneze (formování regionálních struktur a funkcí) / studentské přednášky o vybraných městských nebo venkovských sídlištích9. velkoměsto II. - morfogeneze (formování regionálních struktur a funkcí) / studentské přednášky o vybraných městských nebo venkovských sídlištích10. megaměsto I. - morfogeneze (formování globálních struktur a funkcí) / studentské přednášky o vybraných městských nebo venkovských sídlištích11. megaměsto II. - morfogeneze (formování globálních struktur a funkcí) / studentské přednášky o vybraných městských nebo venkovských sídlištích12. globální / regionální / lokální I.: od lokálního k regionálnímu a globálnímu / studentské přednášky o vybraných městských nebo venkovských sídlištích13. globální / regionální / lokální II.: od globálního k regionálnímu a lokálnímu / studentské přednášky o vybraných městských nebo venkovských sídlištích14. metaměsto - závěr / studentské přednášky o vybraných městských nebo venkovských sídlištích

Získané způsobilosti

schopnost orientace v dějinách a teorii urbanismu

Literatura

Croff, D., Burdett, R. Cities, Architecture and Society I, II - X. Internazionale Biennale di Architettura; Fondazione la Biennale. Venezia, 2006. Hrůza, J., Zajíc, J. Dějiny urbanismu I-II (aktuální znění). ČVUT Praha, 2003. Koucký, R. Elementární urbanismus; Zlatý řez. Praha, 2006. Nadin, V. Kompendium Evropské unie o systémech, politikách a zásadách prostorového plánování. EK/ÚÚR Brno, 2000. Bosma, K. a kolektiv. Mastering the City I, II / North European City Planning 1900 - 2000. NAI Publishers/EFL Publications, 1997. Valena, T. Město a topografie / evropské město v topografickém kontextu. NTM Praha, 1991. Plos, J., Štěpán, P. Praktická příručka plánování území a projektování staveb (včetně dalších průběžných čtvrtletních aktualizací). Verlag Dashöfer Praha, 2001. Hrůza, J. Teorie města. Praha, 1965. autorský sborník. Urbanistická čítanka I, II [Vybrané texty urbanistické literatury XX. století / I - Klasikové moderní urbanismu / urbanismus jako prostorové utváření měst / II - Forester, Rossi, Hall, Brindley, Rydinová, Stoker, Sandercocková]. ČKA/AUÚP Praha, 2001.

Požadavky

Výklad je orientován na základní pojmy a témata urbánního vývoje a metody myšlení jako jedné z podstatných součástí architektury v nejširším smyslu slova, a to z hlediska přírodně krajinného, sociálně ekonomického, kulturně civilizačního a urbánně technického. Předpokládá se základní středoškolská znalost dějin, specificky pak dějin architektury a ostatních oborů výtvarného umění a jejich souvislosti s dalšími druhy umění (orientace v dobově související hudbě či literatuře) a základní znalosti filosofie a oborů bezprostředně souvisejících. Student musí být schopen aktivní účasti na přenášce a rozpravě, studovat a interpretovat oborovou literaturu a prokázat schopnosti aplikace na konkrétním případu - analyzovat vývoj vybraného města, svoje poznatky interpretovat před kolegy-studenty a odpovídat na jejich dotazy a na základě této přednášky připravit písemnou seminární práci. Předpokládá se absolvování základních přednášek oborových (navrhování staveb a menších urbánních celků, jakož i dějin architektury a výtvarného umění, technologií a procesů).Aktivní účast na přednáškách, přednes o zvoleném městu a předložení písemné práce k zápočtu, který opravňuje k přístupu ke zkoušce; u zkoušky se předpokládá znalost základních etap urbánního vývoje, jejich charakteristika, zařazení do širších kulturně-civilizačních souvislostí, znalost literatury a schopnost interpreatce v urbánních souvislostech.

Garant

JUDr. PhDr. Jiří Plos

Vyučující

JUDr. PhDr. Jiří Plos