Předmět Dějiny umění a architektury 3 (KDA / DUA3)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KDA / DUA3 - Dějiny umění a architektury 3, Fakulta umění a architektury, Technická univerzita v Liberci (TUL).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Koncept, rozvoj a symbolická interpretace perspektivy. Od matematiky a geometrie k pohybu, optice a projekci.2. Opouštění dílenského pojetí umění, umění zakládané vědecky a teoreticky (např. L. B. Alberti).3. Vztah prostoru projektovaného a prostoru prožívaného.4. Umělecká situace ve Florencii.5. Další umělecká centra v Itálii.6. Prolínání tradičních a nových prvků, zobrazování mimetické a symbolické, koncept symbolu, alegorie a figurálního zobrazení, specifické případy, např. "figura" dissemblance u Fra Angelica.7. Srovnání italského a severského modelu renesance a jejich specifického historického kontextu.8. Naplnění a překročení renesančního umění. Da Vinci, Michelangelo, Raffael a jejich žáci.9. Renesance v Čechách a na Moravě.10. Interpretace a transformace chápání pojmu disegno.11. Podstata a původ manýrismu.12. Sociální kontext umění, role objednavatelů a patronů. Umění a jeho širší stylový kontext. Propojení výtvarného umění a scénických praktik. Vztah volného a užitého umění.13. Manýristické zahrady (např. Bomarzo), scénické projekty trvalé (Varallo) i přechodné (scénické slavnosti).14. Rezerva.
Získané způsobilosti
Rozvinout schopnost reflexe a kontextuálního myšlení. Získat přehled o vztazích umění a architektury.
Literatura
Dějiny českého výtvarného umění I. 1-2. Praha, 1984. GILBERTOVÁ, K.E., KUHN, H. Dějiny estetiky, Praha: SNKLU, 1965. Huyghe, R. Encyklopedie. Umění renesance a baroku. Umění a lidstvo. Praha, 1970. Sypher, W., Dítě, H., Urbánková, J. Od renesance k baroku: Proměny umění a literatury 1400-1700. Praha: Odeon, 1971. Preiss, P. Panoráma manýrismu: kapitoly o umění a kultuře 16. století. Praha, Odeno. 1974. Vojvodík, J. Povrch, skrytost, ambivalence. Manýrismus, baroko a (česká) avantgarda. Praha, 2008. Hocke, G. Svět jako labyrint/Manýrismus v literatuře. Praha, 1993. Hay, D. The age of the Renaissance. London, Thames and Hudson. 1967.
Požadavky
Zápočet: esej, diskuse nad esejem
Garant
prof. PhDr. Tomáš Vlček, CSc.
Vyučující
Mgr. Filip Šenk