Předmět Mikrobiologie a imunologie (UZS / MIZ)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu UZS / MIZ - Mikrobiologie a imunologie, Technická univerzita v Liberci (TUL).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Cílem výuky základů lékařské mikrobiologie pro zdravotní sestry je, aby absolvent kursu porozuměl biologii mikrobů a rozdílům bakterií, hub, virů a parazitů, specificitě jejich aktivity v patogenesi, aby nabyl znalosti nejčastěji se vyskytujících významných druhů bakterií, virů, hub a protozoí, s nimiž se v praktickém životě setkají, nebo takových, o jejichž existenci musí vědět. Ansplvent má znát souvislost onemocnění s biologií původců a aplikoval je na specifickou terapii a imunoprevenci a aby znal okolnosti vzniku nemocníčních infekcí a pricipy jejic zvládnutí.Obsah předmětu:1) Obecná bakteriologie (růst, fyziologie a množení, klasifikace, biofilm, genetika, patogenita)2) Speciální bakteriologie s ohledem na potřebu znalosti zdravotní sestry, význam normalní flory3) Rozpoznávání bakterií, mikrobiologická diagnostika4) Antibiotika a základy antimikrobní terapie5) Virologie obecná, speciální6) Houby významné ve střední Evropě7) Jednobuněční paraziti8) Klinická mikrobiologie9) Imunita organismu. Význam protilátek v nemoci a v diagnostice. Imunoprevence. Imunoterapie10) Úloha sestry v diagnostice, epidemiologii nemocničních a komunitních infekcí.Přednášky:1) Anatomie a biologie bakteriální buňky. Patogenita bakterií. Sbírka preparátů.2) Pyogenní koky. Střevní bakterie. Anaerobní bakterie.3) Vybrané bakteriální druhy a skupiny. Identifikace bakterií. Typizace. Protozoa.4) Antibiotika. Rezistence k antibiotikům. Problémové druhy. Situace v ČR a v Evropě. Houby.5) Klinická mikrobiologie. Nosokomiální infekce. Imunita, protilátky.6) Viry. Skladba virů, replikace. Charakteristika virové infekce.7) Speciální virologie. Metody virologické diagnostiky.8) Imunita, protilátky.Cvičení:1) Mikroskop. Kultivační půdy a nástroje..Očkování. Barvení.2) Vyšetření citlivosti k antibiotikům.3) Kultivace vlastního materiálu.
Získané způsobilosti
Studenti získají znalosti v daném předmětu v souladu s cílem a obsahem.
Literatura
Schindler, J. Mikrobiologie pro studenty zdravotnických oborů. Grada, Praha, 2009. ISBN 978-80-247-3170-4.Maďar, R., Podstatová, R., Řehořová, J. Prevence nozokomiálních nákaz v klinické praxi. Grada, Praha, 2006. ISBN 978-80-247-6277-7.Schindler, J. Skripta Praktická mikrobiologie. http://uzs.tul.cz a http://volny.cz/bacter. Ryšková, O. Základy lékařské mikrobiologie a imunologie. Karolinum, Praha, 2008. ISBN 978-80-246-0135-9.Levy, S. Antibiotický paradox. Academia, Praha, 2007. ISBN 978-80-200-1485-6.Schindler, J. Ze života bakterií. Academia, Praha, 2008. ISBN 978-80-200-1666-9.
Požadavky
Samostudium.Vzhledem k relativně malému počtu hodin výuky, požaduje se přítomnost na přednáškách a praktikách/seminářích. Uprostřed semestru budou studenti psát test z probrané látky.Pro udělení zápočtu se vyžaduje absolutní prezence a přiměřená studijní aktivita. Omluva na případnou absenci bude posuzována individuálně.Pro zkoušku se vyžaduje znalost biologie původců onemocnění a charakteru onemocnění a znalost principů antimikrobní terapie, problémů rezistence a imunoterapie a imunoprevence.Termíny zkoušek budou oznámeny po ukončení cyklu.
Garant
MUDr. Vladimír Kracíkdoc. Mgr. Irena Lovětínská-Šlamborová, Ph.D.
Vyučující
MUDr. Vladimír Kracíkdoc. Mgr. Irena Lovětínská-Šlamborová, Ph.D.doc. Mgr. Irena Lovětínská-Šlamborová, Ph.D.