Předmět Experimentální archeologie 1 (ARCH / NEXA1)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu ARCH / NEXA1 - Experimentální archeologie 1, Filozofická fakulta, Univerzita Hradec Králové (UHK).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Osnova:1. Experiment jako metoda poznání a místo experimentu v archeologii; 2. Teorie experimentu; 3. Kategorizace experimentální archeologie; 4. Navrhování experimentálních projektů; 5. Kvalitativní analýza dat získaných experimentem; 6. Kvantitativní analýza dat získaných experimentem; 7. Krátkodobé experimenty; 8. Dlouhodobé experimenty; 9. Aplikace experimentů při rekonstrukci architektury; 10. Využití experimentu při testování subsistenčních strategií; 11. Experiment a poznání socio-kulturních mechanismů; 12. Koncepce center experimentální archeologie a pojetí komplexního experimentu; 13. Využití potenciálu experimentální archeologie pro prezentaci výsledků archeologie; 14. Prehistorické a středověké skanzeny a jiné experimentální projekty v Evropě; 15. Prezentace archeologie pomocí experimentu v České republiceInformace ke kombinované nebo distanční formě
Získané způsobilosti
Kurz si klade za cíl vymezit prostor experimentu v rámci archeologie a ukázat jeho vztah k popularizaci a prezentaci výsledků archeologie. Studenti by měli být schopni jednoznačně rozlišit mezi dvěma polohami experimentu v archeologii, které v praxi často splývají: experimentem jako výzkumnou metodou a experimentem jako prostředkem popularizace. Studenti si dále osvojí principy tvorby a testování archeologických hypotéz pomocí experimentu a základy navrhování experimentálních projektů.
Literatura
Coles, J. Archaeology by experiment. London, 1973. Fergusson, J. R. (ed). Designing experimental research in archaeology: examining technology through production and use. Boulder, 2010. Maxwell, Scott E. Designing experiments and analyzing data. 2nd ed. New York, 2004. ISBN 0-8058-3718-3 .Coles, J. Experimental Archaeology. London, 1979. Mathieu, J.R. (ed.). Experimental Archaeology. Replicating past objects, behaviors, and processes. Oxford, 2002. Malina, Jaroslav. Metody experimentu v archeologii. Praha, 1980. Jarošová E. Navrhování experimentů. Praha, 1998. Hendl, Jan. Přehled statistických metod zpracování dat. Vyd. 2., opr. Praha, 2006. ISBN 80-7367-123-9.Stone, PG. ? Planel, P.G. (eds.). The Constructed Past. Experimental Archaeology, Education and The Public. London, 1999. Malina, Jaroslav. Vzpomínky na minulost. 2., přeprac. a dopl. vyd. V Brně, 1992. ISBN 80-210-0492-4 .
Požadavky
Ukončení písemným testem, v případě potřeby s ústním přezkoušením. Dle potřeby vyučujícího část výuky probíhá formou semináře za aktivní účasti studentů
Garant
Mgr. Richard Thér, Ph.D.
Vyučující
Mgr. Richard Thér, Ph.D.