Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Č. knížata a páni v pozd. stř. a r. nov. (HIU / CEKAP)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu HIU / CEKAP - Č. knížata a páni v pozd. stř. a r. nov., Filozofická fakulta, Univerzita Hradec Králové (UHK).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

1/ Literatura2/ Česká knížata pozdně přemyslovského a lucemburského období.3/ Původní české panské rozrody.Ostatní české a moravské panské rody.4/ Česká knížecí a panská heraldika středověku.5/ Česká knížata období pozdního středověku a raného novověku (Piastovci a jejich větve, Opavsko-ratibořští Přemyslovci, Hohenzollernové, z Plavna, biskupové olomoucký a vratislavský)6/ Poděbradové. Rožmberkové.7/ Magnátské rody jagellonského období. Pernštejnové8/ Magnátské rody předbělohorského období. Trčkové a Smiřičtí. Přistěhovalá vyšší šlechta.9/ Pobělohorské konfiskace a diferenciace v řadách vyšší šlechty. Změny v heraldice vysoké aristokracie.10/ Knížata pobělohorské doby I. Karel z Lichtenštejna, Albrecht z Valdštejna. Zdeněk Popel z Lobkovic11/ Knížata pobělohorské doby II. Eggenberkové, Ditrichštejnové, Schwarzenbergové, Piccolomini, Trautmannsdorfové, Auerspergové, sasko-lauenburská dynastie12/ Hraběcí a panské rody domácí a přistěhovalé šlechty pobělohorského období.13/ Knížecí a nová panská aristokracie první poloviny 18. století. Kinští, Clary-Aldrigen, Clam- Gallas, Thun-Hohenstejn, Chotkové, Vratislavové z Mitrovic

Získané způsobilosti

Poznat a pochopit základní tendence vývoje vyšší šlechty v českém státě a proměny v původně rozdílném postavení dynastických knížat a panské feudality. Získat základní přehled o českých knížecích dynastiích a panských rodech středověku a novověku, o jejich původním základním jádru, doplňování a proměnách v novověku.

Literatura

Kolář, M. ? Sedláček, A.:. Česko-moravská heraldika. I?II., reprint. Praha, 1996. Bůžek, Václav. Dvory velmožů s erbem růže. 1. vyd. Praha, 1997. ISBN 80-204-0651-4.Županič, J. - Fiala, M. - Stellner, F. Encyklopedie knížecích rodů Koruny české. Praha, 2001. Mysliveček, Milan. Erbovník, aneb, Kniha o znacích i osudech rodů žijících v Čechách a na Moravě. Praha, 1993. ISBN 80-7012-070-3.Cerman, Ivo. Chotkové. Příběh úřednické šlechty. Praha, 2008. Halada, Jan. Lexikon české šlechty. Praha, 1994. ISBN 80-85770-12-1.Felcman, O. ? Fukala, R. a kol.:. Poděbradové. Rod českomoravských pánů, kladských hrabat a slezských knížat. Praha, 2008. Pánek, J. Poslední Rožmberkové. Praha, 1989. Maťa, P.:. Svět české aristokracie (1500?1700). Praha, 2004. Bůžek, Václav. Věk urozených. Šlechta v českých zemích na prahu novověku. Praha 2002, 2002.

Požadavky

Student uzavírá kurz zápočtem prováděným formou testu a krátkého představení vybraného panského nebo knížecího rodu usedlého v českých zemích v 14. - 17. století.

Garant

doc. PhDr. Ondřej Felcman, CSc.