Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Českoslov. a čes. dějiny 1918-1945 (HIU / CSCDE)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu HIU / CSCDE - Českoslov. a čes. dějiny 1918-1945, Filozofická fakulta, Univerzita Hradec Králové (UHK).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

1. Vznik ČSR (vnitřní, vnější příčiny, možnosti a podmínky, domácí reprezentace i zahraniční odboj, legie).2. Vznik ČSR jako nár. státu Čechů a Slováků. Národnostní menšiny, vztah k novému státu, očekávání, představy a problémy.3. Politicko-mocenský systém Českoslov. republiky, charakteristika.4. Prezident, Hrad, 20.léta, 30. léta, "Druhá republika", protektorát, Slovenská republika, vývoj a změny, postavení i charakter.5.-7. Politické strany v politicko-mocenském systému "první" a "druhé" republiky, slovenské republiky. Koalice, opozice, politický aktivismus, negativismus, významné osobnosti.8. Místo ČSR v rámci Versaillského systému, pozitivní i negativní důsledky pro vývoj a existenci státu. Zahraniční politika.9. Strategické problémy státu. Malá Dohoda.10. Ekonomický charakter Československa.11. Mnichov. Vnitřní a vnější příčiny a důsledky. Česko-Slovensko, Karpatská Ukrajina, Karpatsko. Krize demokracie, autoritativní demokracie. Charakteristiky, problémy.12. Protektorát, Slovenská republika, Karpatsko.13. Odboj, kolaborace. Představy exilové vlády i politiků v exilu o znovuobnovení státu, další existence, další představy, možnosti. Mezinárodní souvislosti a jednání. SNP, úloha SNP. Květnové povstání.Osnova semináře:1.-3. Národnostní podmínky při vzniku Československé republiky, vývoj vztahů, důsledky. Období "první republiky", "druhé republiky", protektorátu, Slovenské republiky. Vliv na představy o poválečném uspořádání státu a jejich vývoj v průběhu války.4.-7. Hospodářská situace Československé republiky při vzniku státu, 20., 30. léta, "druhá republika", protektorát, hospod. situace Slovenské republiky. Mocensko-ekonomická centra, vliv politických stran.8.-9. Zahraniční politika, vliv Hradu, politických stran, smlouvy, vztahy k ostatním státům v Evropě, úloha E.Beneše. Změny v zahraniční politice v "druhé republice", orientace Slovenské republiky. Představy a jejich vývoj v době války, jednání, smlouvy.10. Osobnosti politického, hospod. a kulturního života, představitelé politic. extremismu. Mnichov a pomnichovský vývoj, důsledky pro další zahraničně politické úvahy a řešení. "Druhá republika".11. Protektorát. Odboj, kolaborace. Politická antifašistická emigrace. Rasová perzekuce.12. Slovenská republika. Politické proudy, SNP, představy a orientace, osobnosti, hodnocení politických postupů od roku 1918 a realita, možnosti nového řešení po změně politické situace, po ukončení války.13. Snaha o obnovu společenského státu, představy, realita, hodnocení aktivity občanské i politické. Němci, Maďaři, Zakarpatská Ukrajina.(všechna témata jsou sledována v mezinárodně politickém kontextu)

Získané způsobilosti

Cílem předmětu je prostudování historického vývoje českého, slovenského národa i národnostních menšin v rámci Republiky československé v kontextu evropského i světového vývoje a schopnost prezentace českých, slovenských i československých dějin v letech společné existence i v době začlenění do rozdílných státních útvarů. Zvládnutí periodizace a terminologie, schopnost komparace i zobecnění, bezpečná orientace v problematice meziválečného období i následných zásadních změn do roku 1945. Schopnost tvůrčího využití a aplikace poznatků získaných z přednášek i studia edic dokumentů a starší i nové odborné literatury i jejich hodnocení.Seminář se zaměřuje na stabilizační a antistabilizační faktory vzniku a existence RČS i československé dějiny do roku 1945, na hlavní problémy, možnosti řešení a současné pohledy.

Literatura

Kvaček, Robert. Československý rok 1938. Praha, 1988. Kohárová Marta. Češi a Slováci ve zbrani i v politice a ženy - opora a inspirace. Hradec Králové, 2014. Rychlík, Jan. Češi a Slováci ve 20. století I.(1914-1945). Bratislava, 1997. Kováč, Dušan. Dějiny Slovenska. Praha, 1998. ISBN 80-7106-267-7.Kvaček, Robert. Diplomaté a ti druzí. Praha, 1988. Kuklík J. Londýnský exil a obnova československého státu 1938 ? 1945. Praha, 1998. Kárník Zdeněk. Malé dějiny československé (1867 ? 1939). Praha, 2008. Tóth,A.- Novotný,L.-Stehlík,M.:. Národnostní menšiny v ústavněprávním rámci první Československé republiky (1918-1938). 2011. Rychlík, Jan. O autoritativní národní stát. Ideologické proměny české politiky v druhé republice 1938 ? 1939. Praha, 1993. Beneš, Edvard. Paměti. Mnichovské dny. Praha, 1968. Lacina Vlastislav. Velká hospodářská krize v Československu 1929 ? 1934. Praha, 1984. Lacina Vlastislav. Zlatá léta československého hospodářství ( 1918 ? 1929 ). Praha, 2000.

Požadavky

Splnění seminárních zápočtových podmínek, zvládnutí požadavků ke zkoušce. Referát, zamyšlení.

Garant

doc. PhDr. Marta Kohárová, CSc.

Vyučující

doc. PhDr. Marta Kohárová, CSc.