Předmět Film jako hist. pramen refl. mod. děj. 2 (HIU / KFIP2)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu HIU / KFIP2 - Film jako hist. pramen refl. mod. děj. 2, Filozofická fakulta, Univerzita Hradec Králové (UHK).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Vysvětlení pojmu visegrádská čtyřka a základní naznačení vývoje; prameny, literatura.2. Úvod do problematiky filmového mé-dia; základní filmologické pojmy.3. Film jako relevantní historický pra-men; odraz doby versus záměr tvůrce ? příklady.4. Zobrazení Slovenského štátu u Kadára a Klose; Obchod na korze.5. Radokovo a Němcovo zobrazení holo-caustu; Daleká cesta, Démanty noci.6. Estetický schematismus 50. let.7. 50. léta z pohledu konce 60. a začátku sedmdesátých let; diference mezi ČSSR a Maďarskem ? Ucho, Všichni dobří rodáci, Dny čekání, Dvojí pohled.8. Polská specifika - barokizující drama-tičnost A. Wajdy ? Kanály, Popel a dé-mat.9. Česká nová vlna I. ? absurdizující pa-rafráze v díle Pavla Juráčka a Jana Něm-ce; Postava k podpírání, Deníky Pavla Juráčka, O slavnosti a hostech.10. Česká nová vlna II. ? zobrazení kaž-dodenní všednosti u Formana, Papouška, Passera, Chytilové a dalších; Konkurz, Černý Petr, Semikrásky11. Polské kino morálního neklidu pře-lomu 70. a 80. let; K. Kieślowski, A. Wajda, K. Zanussi.12. Slovenská realita 80. let v díle D. Hanáka a Š. Uhera; Já milujem ty milu-ješ, Pásla kone na betóne.13. Soudobé trendy.
Získané způsobilosti
Za pomoci filmového média přednáška ukazuje styčné a odlišné aspekty vývoje jednotlivých zemí. Student by měl na základě přednášky být schopen pojme-novat základní vývojové odlišnosti i shodné rysy. Zároveň by si měl osvojit kritický přístup k filmu jakožto historic-kému pramenu.
Požadavky
Student musí prokázat, že pochopil podstatu kritického přístupu k filmovému médiu a jeho historickou výpovědní hodnotu. Zároveň musí být schopen pojmenovat základní odlišnosti v historickém vývoji jednotlivých státu tzv. visegrádské čtyřky.
Garant
PhDr. Jan Mervart, Ph.D.