Předmět Pol. a soc.ekonom. dějiny Slov. 20. st. (HIU / SLOV1)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu HIU / SLOV1 - Pol. a soc.ekonom. dějiny Slov. 20. st., Filozofická fakulta, Univerzita Hradec Králové (UHK).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Vztahy Čechů a Slováků před rokem 1918, v rámci R-U i v krajanských spolcích v USA.2. Představy Čechů a Slováků o seberealizaci v rámci společného celku. Clevelandská a Pittsburská dohoda, Martinská deklarace. Význam pro budoucí čs-sl.vztahy.3. Slovenské politické strany a jejich představitelé, Slovenská ľudová strana.4. Čechoslovakismus ? obsah pojmu a jeho vývoj ? vnímání ze strany české i slovenské společnosti (česko-slovenství).5. Slovenský autonomismus, vývoj vzájemných vztahů ve dvacátých letech 20. století, politika HSĽS, ekonomický nacionalismus a souvislost s národnostní otázkou.6. Místo mocensko ? politického systému Slovenska v rámci mocensko ? politického systému Československa.7. Politické strany na Slovensku, jejich vývoj a poměr ke státu.8. Vyostření česko ? slovenských vztahů ve 30. letech, autonomistický blok.9. Autoritativní demokracie 2. republiky, principy a osobnosti.10. Slovenská republika a její politická reprezentace, rasismus. Zahraničně politické a hospodářské vztahy a vazby.11. Odboj, Vánoční dohoda a její význam pro znovuobnovení společného státu, SNR a SNP. Současné hodnocení slovenskou společností.12. Vývoj představ o další realizaci Slováků a vztahů s Čechy po roce 1945. Unitární stát, nebo federalizace. Tři pražské dohody, úsilí o centralizaci státu. Proces s Jozefem Tisem a protagonisty slovenského státu. Upevňování komunistické moci na Slovensku. Politické procesy a perzekuce, shody a rozdíly se situací v Čechách a na Slovensku.13. Zákon o Čs.federaci 1968. Federalizace a cesta k rozdělení státu po roce 1989. Rozdělení státu k 31.12. 1992.
Získané způsobilosti
Cílem předmětu je seznámení s nejdůležitějšími mezníky ve vzájemných vztazích Čechů a Slováků v rámci společného státu 1918 ? 1939 i po znovuobnovení státu v nových zahraničně politických podmínkách po roce 1945, názor české i slovenské společnosti na období Slovenské republiky 1939-1945. Též názor slovenské společnosti na SNP. Politické sociální a hospodářské aspekty slovenských dějin v rámci Československa.
Požadavky
Splnění podmínek kolokvia, aktivní seznámení s doporučenou literaturou a její využití k zamyšlení na zvolené specifické téma.
Garant
doc. PhDr. Marta Kohárová, CSc.