Předmět Středověk na Slovensku (HIU / SSLOV)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu HIU / SSLOV - Středověk na Slovensku, Filozofická fakulta, Univerzita Hradec Králové (UHK).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1.Co je Slovensko ve středověku?, význam středověkého župního členění, jeho odraz v současné slovenské toponomastice.2.Prameny a literatura k dějinám Slovenska ? (pouze základní informace).3. Slováci nebo Slované ?současné chápání problematiky charakteru Nitranského knížectví a postavení Slovenska a Slováků ve Velké Moravě.4.Zapojování obyvatel Slovenska do vznikajícího uherského státu, podíl tohoto obyvatelstva na formování státu5.Nitransko jako pohraniční vévodství a údělné arpádovské knížectví v 11.-12. Století, problematika Nitry jako slovenského vévodství v této době.6. Charakter uherské šlechty jako ?nenárodní skupiny?, její splynutí se státem nikoli s národem ? ?natio Hungarica? jako výslovně politický nikoli národnostní pojemve středověkých Uhrách.7. Situace vrcholně středověkých Uher - další etnické rozrůzňování, tatarský vpád, německá kolonizace, první projevy národního uvědomění ve městech ? Žilina (rozdíly oproti českému vývoji).8. Odraz husitství v Uhrách, rozdílné hodnocení v historické literatuře . Vliv ?bratříků? na posilování slovenského etnika v městech ? pronikání vznikající slovenštiny do městské správy..9. Turecké vpády, ovládnutí části Uher Turky ? složitá národnostní, politická a hospodářská situace na Slovensku- příchod maďarského a chorvatského etnika z Turky okupovaných území, zesílení národnostních sporů ve městech (Krupina)10. Protihabsburská povstání uherské šlechty jako boj za šlechtická nikoli národní privilegia, negativní vliv na život obyvatelstva ? neustálé války. Po porážce Turků přesuny slovenského obyvatelstva na jih ? dnešní Rumunsko a již Maďarsko11.Počátky pronikání národního uvědomění do řad šlechty, spory o natio Slavica a natio Hungarica (význam díla M. bela). Na maďarské straně pokusy spojit nutio Hungarica s Maďary,natio Slavica s ovládanými politicky bezprávnými vrstvami. Obrana na straně Slováků v boji za politická práva slovenské nižší šlechty ve slovenských župách (polemika Michal Bencsik ? Jan Baltazar Magin).12. Národní obrození Maďarů ? boj proti zavedení němčiny jako úředního jazyka, podpora latiny, postupně snaha zavedení jediného jazyka ? maďarštiny. Projevy národnostní nesnášenlivosti Maďarů. K této národnosti se nyní hlásí většina i slovenské šlecht,y změna obsahu pojmu ?natio Hungarica? z pojmu politického na národnostní,13. Problematika vzniku slovenského spisovného jazyka jako předpoklad zachování národní existence v nacionalsiticky vyplatém prostředí maďarském.
Získané způsobilosti
Přednáška má vést studenty k pochopení specifického vývoje slovenského etnika v podmínkách středověkých Uher a jeho schopnosti uhájit svoji národní existenci v těchto ne vždy příznivých podmínkách. Na základě toho má přispět k pochopení politických postojů slovenského národa v moderních dějinách i ke schopnosti vyrovnávat se s různými historicky nepodloženými názory objevujícími se na slovenské i české straně.
Požadavky
Podmínkou udělení zápočtu je zpracování seminární práce k některé z otázek středověkých slovenských dějin (případně i regionálních) na základě v českých knihovnách dostupné literatury.
Garant
prof. PhDr. František Musil, CSc.