Předmět Úz. výv. č. a čs. státn. a stř. Ev. 1 (HIU / UZNO1)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu HIU / UZNO1 - Úz. výv. č. a čs. státn. a stř. Ev. 1, Filozofická fakulta, Univerzita Hradec Králové (UHK).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Teritoriální podoba zemí České koruny a střední Evropy v polovině 18. stol.2. Územní proměny v důsledku válek o španělské dědictví, o země Koruny české, sedmileté války, prvního dělení Polska a habsbursko-tureckých konfliktů.3. Územní proměny ve střední Evropě napřelomu 18. a 19. stol. (války o dědictví bavorské, druhé a třetí dělení Polska, napoleonské výboje a jejich státně teritoriální důsledky, nové proměny středoevropských států).4. Proměna habsburské monarchie v císařství. Zánik Svaté říše římské. Rakousko a střední Evropa po Vídeňském kongresu. Systém Svaté aliance.5. Střední Evropa před revolucí a v revoluci. Územní změny mezi lety 1830-1849. Polské povstání proti Rusku. České představy o podobě Rakouska.6. Prusko-rakouský konflikt. Vznik Německého císařství a vnitřní uspořádání Německa. Rakousko-uherský dualismus a rakouský ústup z Itálie. Český pokus o trialismus.7. Střední Evropa před Velkou válkou. Porovnání územních proměn v letech 1815-1914. Vývoj česko-německého vztahu v českých zemích. Uherské kontakty na Německo. Německé představy o střední Evropě.8. Teritoriální souvislosti válečného konfliktu (severní Balkán, západní Rusko). Český odboj a jeho představy o obnovení státu a jeho podobě. T.G. Masaryk a K. Kramář. Porážka Centrálních mocností a Versailleská mírová konference. Zánik středoevropských monarchií a představy Francie a anglosaských spojenců. Vznik nástupnických států. Zápas o podobu Československa. Vytváření čs. hranic.9. Období 1919-1938.Nová podoba státní organizace střední Evropy. Geopolitická situace a její proměny v důsledku postupného rozpadu versailleského systému. Nástup nacismu a probuzení velkoněmeckých expanzionistických představ.10. Období 1938-1945. Rozpad versailleského systému pod tlakem Hitlerovské Třetí říše. Anšlus Rakouska. Mnichov a zánik ČSR. Útok na Polsko, sovětské územní zisky ve středovýchodní Evropě. Německo-sovětská smlouva Ribbentropa a Molotova. Teritoriální proměny střední Evropy za 2. světové války. Zisky Německo a Maďarska. Slovenské ztráty a zisky.11. Období 1945-1989. Jalta a Postupim. Evropa po porážce Německa. Poválečná ČSR. Pařížská mírová konference. Územní ztráty a zisky. Nová geopolitická situace.12. Rozpad mezinárodní antifašistické koalice a rozdělení střední Evropy železnou oponou. Rozdělení Německa. SRN a NDR. Berlínský městský stát. Neutralita Rakouska. Čs. bilaterální hraniční smlouvy. Příprava a ustavení čs. federace 1968-1969. Invaze varšavské pětky. Posílení sovětské vojenské přítomnosti ve Střední Evropě.13. Období po roce 1989. Jalta a Malta. Sjednocení Německa. Jednání o odchodu sovětských vojsk ze střední Evropy. Vnitrojugoslávské konflikty a vznik Chorvatska a Slovinska. Rozpad SSSR. Česko-slovenské spory a zánik ČSFR. Aktivity sudetských Němců. Další rozpad Jugoslávie. Nová geopolitika střední Evropy. Jednání s EU o přijetí bývalých sovětských satelitů.
Získané způsobilosti
Cílem je poznání a pochopení souvislostí mezi časovou a prostorovou rovinou státně organizačního a teritoriálního vývoje jak staré české a nové československé státnosti, tak shodně pojatého vývoje států střední Evropy od poloviny 18.st., přes napoleonské války, změny po 1. světové válce, expanzi Hitlerova Německa od roku 1938 do konce 2. světové války, až po její skončení a nově i změny v období 1990-1993. Součástí výuky je zpracování kratších referátů na zadaná témata z vývoje Německa, Polska, Maďarska, Rakouska, Itálie a Jugoslávie.
Literatura
Honzák, František ? Pečenka, Marek ? Vlčková, J . Evropa v proměnách staletí. Praha, 1995. Semotanová, Eva. Historická geografie českých zemí. Praha, 1998. Trávníček Dušan. Přehled územního vývoje našeho státu. Brno, 1984. Oskar Krejčí. Český národní zájem a geopolitika. Praha, 1993. Křen, Jan. Dvě století střední Evropy. Vyd. 1. Praha, 2005. ISBN 80-7203-612-2 .Idea Československa a střední Evropa. Sborník příspěvků. Brno, 1994.
Požadavky
Student uzavírá kurz zkouškou. V ní prokazuje, že zvládl nejen poznatky spojené s územním vývojem české státnosti a ČSR, ale i dalších středoevropských států v 19. a 20. století (Rakousko, Prusko, Sasko, Bavorsko, Německo, Maďarsko, Itálie). Dále musí dokázat popsat jednotlivé fáze teritoriálních proměn střední Evropy a přilehlých regionů severní Itálie a severního Balkánu v uvedeném období a vysvětlit základní příčiny těchto procesů.
Garant
doc. PhDr. Ondřej Felcman, CSc.