Předmět Multikulturní výchova (KFSV / BMULT)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KFSV / BMULT - Multikulturní výchova, Filozofická fakulta, Univerzita Hradec Králové (UHK).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Význam multikulturní výchovy v kontextu současného společenského vývoje - úvodní praktické aktivityMultikulturní výchova jako průřezové téma v RVP ZV a RVP G - přednáškaMultikulturní výchova ve Výchově k občanství - analýza průnikůZákladní pojmy z multikulturní výchovy - příklady aktivit pro žáky ZŠ, SŠMultikulturní společnost v České republice - práce s datyMultikuturní společnost ve vybraných evropských zemích - problémová metodaMultikulturní prostředí české školy - práce s textemMetodická podpora výuky multikulturní výchovy - analýza dostupných zdrojů a učebnicVýukové metody a aktivityPrezentace seminárních prací
Získané způsobilosti
Student pro skončení kurzu:- na příkladech vysvětlí význam multikulturní výchovy v kontextu současného společenského vývoje- objasní obsah multikulturní výchovy jako průřezového tématu a zhodnotí průniky multikulturní výchovy s výchovou k občanství- definuje základní pojmy z multikulturní výchovy (např. kultura, kulturní pluralita, kulturní realitivismus, etnocentrismus, enkulturace, kulturní transmise, akulturace, asimilace, etnikum, národ, národnost, národnostní menšina, rasy, rasismus, stereotypy, předsudky, diskriminace, afirmativní akce, xenofobie, identita...) a na příkladech z praxe tyto pojmy ilustruje- popíše multikulturní společnost v České republice a dalších evropských zemích, charakterizuje významné problémy, vymezí přínosy multikulturního soužití- na základě výzkumů a případových studií popíše multikulturní prostředí české školy- má přehled o metodické podpoře výuky multikulturní výchovy, analyzuje dostupné zdroje, analyzuje realizaci multikulturní výchovy v učebnicích výchovy k občanství- zhodnotí konkrétní aktivity navržené pro multikulturní výchovu, identifikuje přínosy i slabé stránky aktivit- sám navrhne několik aktivit pro realizaci multikulturní výchovy v rámci výuky na základní škole nebo gymnáziu
Literatura
PRŮCHA, J. Interkulturní komunikace. Praha: Grada, 2010. TOLLAROVÁ, B., HRADEČNÁ. M., ŠPIRKOVÁ. A. a KOL. Jsme lidé jedné země: Program prevence xenofobie a rasismu. Praha: Portál, 2013. ISBN 978-80-262-0376-6.ŘÍČAŘOVÁ, A. Multikulturní výchova: tvořivé náměty pro výuku průřezových témat na 2. stupni ZŠ. Praha, 2011. ISBN 978-80-87553-18-3.CÍLKOVÁ, E., SCHÖNEROVÁ, P. Náměty pro multikulturní výchovu. Praha: Portál, 2007. CÍLKOVÁ, E., BOREŠOVÁ, P. Náměty pro multikulturní výchovu: poznáváme jiné národy. 2. Praha: Portál, 2011. ISBN 978-80-7367-890-6.BARŠA, P. Politická teorie multikulturalismu. Brno, 2003. Rámcový vzdělávací program pro gymnázia. Praha: MŠMT, 2007. Rámcový vzdělávací program pro základní vzdělávání. Praha: MŠMT, 2013. MAŇÁK, J., ŠVEC. Výukové metody. Brno: PAIDO, 2003. GEERTZ, C. Interpretace kultur. Praha: Slon, 2000. PREISSOVÁ KREJČÍ, A., CICHÁ M., GULOVÁ. L. Jinakost, předsudky, multikulturalismus: Možnosti a limity multikulturní výchovy. Olomouc, 2012. ISBN 978-80-244-3287-8.FALTÝN, J. Teoretická východiska multikulturní andragogiky. Praha, 2005.
Požadavky
Student získá zápočet za splnění dílčích úkolů, aktivní účast na seminářích, vypracování a prezentaci seminární práce (metodické příručky) podle zadaných kriterií.
Garant
Mgr. Hana Šebestová