Předmět Mezinárodní vztahy (KP / PMEV)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KP / PMEV - Mezinárodní vztahy, Filozofická fakulta, Univerzita Hradec Králové (UHK).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Fázování mezinárodního systému, první systémové období po Vestfálském míru; evropský koncert.Velká válka a Versailleský systém; meziválečný svět a druhá světová válka.Studená válka.Postbipolární svět a hlavní (asymetrické) hrozby na začátku 21. století.Problematika terorismu - teoretické vymezení, definice, typologie a praktické příklady.Energetická bezpečnost - koncept, historický vývoj, hrozby a rizika.Národní bezpečnost Spojených států amerických v kontextu globálních hrozeb.Národní bezpečnost Ruské federace v kontextu globálních hrozeb.Bezpečnostní situace v Africe v kontextu globálních výzev.Bezpečnostní situace v Latinské Americe v kontextu globálních výzev.
Získané způsobilosti
Předmět "Mezinárodní vztahy" je jednosemestrální povinný kurz pro posluchače 1. ročníku katedry politologie FF a pro studenty PdF. Cílem kurzu je seznámit studenty se základními předěly a etapami vývoje mezinárodních vztahů. Důraz bude kladen zejména na propojení teoretických znalostí získaných v předchozím akademickém roce s praktickými příklady z oblasti mezinárodních vztahů. Kurz je rozdělen do tří částí. První část se zaměří na historický vývoj mezinárodních vztahů od Vestfálského míru do současnosti. Druhá část se věnuje hlavním (asymetrickým) hrozbám na začátku 21. století, zejména terorismu a energetické bezpečnosti. Ve třetí části se pak posluchači obeznámí s přístupem USA a Ruska k hlavním bezpečnostním hrozbám a bezpečnostní situací v Africe a Latinské Americe v kontextu současných globálních výzev.
Literatura
Eichler, Jan. Mezinárodní bezpečnost na počátku 21. století. Praha, 2006. Nálevka, Vladimír. Světová politika ve 20. století, díl 1. a 2. Praha, 2000. Souleimanov, Emil. (Ed.). Terorismus. Pokus o porozumění. Praha, 2010. Eichler, Jan, Tichý, Lukáš. USA a Ruská federace ? komparace z pohledu bezpečnostní a strategické kultury. Praha, 2013. Veselý, Zdeněk. Dějiny mezinárodních vztahů. Plzeň, 2007. Skřivan, Aleš. Evropská politika 1648-1914. Praha, 1999. Eichler, Jan. Mezinárodní bezpečnost v době globalizace. Praha, 2009. Eichler, Jan. Terorismus a války na počátku 21. století. Praha, 2007. Kennedy, Paul. Vzestup a pád velmocí. Praha, 1996.
Požadavky
Požadavky na ukončení: Kurz je zakončen zápočtem a zkouškou. A. Zápočet student získává za: 1) účast na seminářích - počet absencí na hodinách semináře nepřekročí dvě, každá další musí být omluvená;2) prezentaci a četbu - každý posluchač bude mít 1 x za semestr prezentaci na zadané téma, které odpovídá jednotlivým textům, z nichž si bude moct student vybrat. Prezentace musí splňovat následující podmínky: - Rozsah prezentace bude 15 - 20 minut - Prezentace bude čerpat ze zadaných zdrojů a bude připravena v PowerPointu. Vypracovaná prezentace bude zaslána vyučujícímu nejpozději 48 hod. před vystoupením na semináři. - Všechny použité zdroje budou uvedeny v závěru prezentace.- Prezentace bude proslovena (nikoliv čtena!) spisovnou češtinou.- Každý prezentující musí moderovat následnou seminární diskuzi. Z tohoto důvodu si prezentující připraví minimálně dvě diskusní otázky, které uvede v závěru své prezentace. 3) aktivitu - všichni studenti budou seznámeni s četbou textů, které budou během daného semináře prezentovány. Každý student si připraví poznámky a otázky, které budou zahrnovat tři nejdůležitější/nejzajímavější aspekty nebo konstruktivní kritiku dané literatury. Tyto poznámky a otázky budou prodiskutovány během semináře. - Přečtení zbývající literatury, která nebude probírána v podobě prezentace, bude na uvážení studenta.B. Zkouška je celkovým hodnocením zvládnutí náplně a problematiky kurzu. Zkouška proběhne formou písemného testu. Ještě předtím bude muset student odevzdat ročníkovou práci v rozsahu cca 10-15 NS na zvolené témaZpůsob hodnocení: Studenti, kteří získají zápočet a odevzdají ročníkovou práci, budou moci přistoupit ke zkouškovému testu. Ten bude vycházet jak ze znalosti přednášek, tak témat diskutovaných v rámci seminářů i povinné četby.Zkouška bude hodnocena na škále:76 - 80 bodů - A71 - 75 bodů - B64- 70 bodů - C57 - 63 bodů - D49- 56 bodů - E 0 - 48 bodů - F
Garant
Mgr. et Mgr. Lukáš Tichý