Předmět Metod. výzk. polit. instit. mimoevr.obl. (KP / PMEVP)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KP / PMEVP - Metod. výzk. polit. instit. mimoevr.obl., Filozofická fakulta, Univerzita Hradec Králové (UHK).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Osnova předmětu1. Vymezení politických institucí a základní metodologie výzkumu.(Pojem politické instituce, různé typy politických institucí, vývoj výzkumu politických institucí)2. Teorie institucionalismu a politické instituce mimoevropských oblastí(Normativní, historický a konstruktivistický institucionalismus, teorie racionální volby, teorie víceúrovňového vládnutí a teorie sítí)3. Strukturální teorie a metodologie výzkumu demokratizace I.(Teorie modernizace, teorie závislosti, historicko-strukturální přístup)4. Politologické teorie a metodologie výzkumu demokratizace II. - tranzice v mimoevropských oblastech(Teorie tranzice, vývoj teorie tranzice, jednotliví představitelé teorie tranzice a jejich koncepce, političtí aktéři tranzice, modely tranzice, specifika tranzice v MEO)5. Metodologie výzkumu demokracie(Minimální vs. maximální demokracie, teorie demokratizačních vln, teorie synchronizace demokratizačních vln)6. Metodologie výzkumu nedemokratických politických režimů(Teorie nedemokratických režimů vs. teorie hybridních režimů, typologie nedemokratických režimů, instituce nedemokratických režimů)7. Metodologie výzkumu státu v mimoevropských oblastech(Problematika stability státních institucí v MEO, měření ne/stability států, teorie failed state)8. Metodologie výzkumu politických aktérů I. ? Výzkum institucionalizace politických stran(Výzkum politických stran z pohledu teorie institucionalizace, problémy měření institucionalizace, metodologie výpočtu indexu institucionalizace politických stran)9. Metodologie výzkumu politických aktérů II. - Výzkum úlohy armád v mimoevropských oblastech(Výzkum armády z pohledu teorie institucionalizace, armáda jako politická instituce, teorie výzkumu vojenských převratů, metodologie výzkumu armády v ME)10. Metodologie výzkumu prezidencionalismu - Výzkum prezidentských a poloprezidentských systémů(Klasické teorie prezidencialismu a semi-prezidencialismu, specifika metodologie výzkumu postavení prezidentů v MEO)11. Metodologie výzkumu stranických systémů v mimoevropských oblastech(Klasické teorie stranických systémů, specifika výzkumu stranických systémů v MEO, typologie stranických systémů MEO, stranické systémy s dominantní a predominantní politickou stranou)12. Metodologie výzkumu voleb a volebních systémů v mimoevropských oblastech(Klasické teorie voleb a volebních systémů, specifika výzkumu voleb a volebních systémů v MEO, specifické typy volebních systémů v MEO, problémy výzkumu volebního chování v MEO, metodologie výzkumu volebních manipulací v MEO
Získané způsobilosti
Základním cílem předmětu je přiblížit studentům a naučit je metodologii výzkumu hlavních politických institucí především z pohledu mimoevropských oblastí a jejich politických institucí (politické režimy, stát, politické strany, stranické systémy, atd.). Předmět se zaměří na jednotlivé základní politologické teorie, přičemž hlavní pozornost bude věnována metodologii výzkumu klíčových politických institucí a politických aktérů v mimoevropských zemích.
Literatura
Doorenspleet, R. Democratic Transitions. Exploring the Structural Sources of the Fourth Wave. London: Boulder Rienner, 1998. Fiala, Vlastimil a kol. Teoretické a metodologické problémy evropské integrace. Olomouc. Periplum, 2009. Colomer, J. M. Political Institutions. Oxford: Oxford University Press, 2001. Rhodes, R. A. a kol. The Oxford Handbook of Political Institutions. Oxford: Oxford University Press, 2006. Marks, D, - Stokker, G. Theory and Methods in Political Science. Houndmills-New York: Palgrave Macmillan, 2002.
Požadavky
Písemná práce (aplikace teorie na výzkum -vybrané politické instituce MEo) + ústní zkouška
Garant
doc. PhDr. Vlastimil Fiala, CSc.
Vyučující
doc. PhDr. Vlastimil Fiala, CSc.