Předmět Politické systémy zemí Latinské Ameriky (KP / PPSL)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KP / PPSL - Politické systémy zemí Latinské Ameriky, Filozofická fakulta, Univerzita Hradec Králové (UHK).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Text je příliš dlouhý, plné znění naleznete v odkazu na další informace.
Získané způsobilosti
Cílem kurzu, který navazuje na předmět Politické dějiny Latinské Ameriky a je určen pro poluchače navazujícího magisterského oboru Politologie - latinskoamerická studia, je seznámit posluchače s moderním vývojem a typickými rysy politických systémů latinskoamerických zemí. Po absolvování tohoto kurzu by studenti měli být schopni analyzovat politické děje v jednotlivých státech Latinské Ameriky a v neposlední řadě by měli nahlížet dnešní vývoj latinskoamerického regionu v širších historicko-společenských souvislostech.
Požadavky
A) Prezentace na zadané téma (výběr témat proběhne na prvním setkání).rozsah cca 20 minut všichni studenti připraví svou prezentaci v PowerPointu každý student pošle mailem (pavlina.springerova@uhk.cz) svou ppt prezentaci vyučující nejdéle jeden den (tzn. 24 hodin) před svým vystoupením (prezentace může být vyučující studentovi vrácena k přepracování či doplnění - z toho důvodu je vhodné posílat ppt s dostatečným předstihem) prezentace bude proslovena (nikoliv čtena) spisovnou češtinou student je povinen vycházet z literatury zadané vyučující, zdroje jsou uvedeny u každého konkrétního tématu každý prezentující student si připraví dvě otázky (související s jeho tématem) do diskuse pro své kolegy, obě otázky budou uvedeny v závěru jeho pptB) Esej na zvolené téma.Témata esejů:1) Indigenismus jako faktor ovlivňující formování a fungování politického systému2) Analýza latinskoamerického neopopulismu.3) Limity a výzvy latinskoamerické integrace.4) Alternativní téma lze zadat po dohodě s vyučující.Témata jsou záměrně zadána obecněji, abyste měli dostatečný prostor pro realizaci a vlastní uchopení Vámi zvoleného fenoménu. Vašim úkolem není popsat např. všechny latinskoamerické neopopulisty či všechna latinskoamerická integrační uskupení, nýbrž zvolit nějaký zajímavý aspekt související se zvoleným tématem a ten podrobně analyzovat.Další náležitosti:Rozsah: 2500 - 3000 slov (včetně poznámek pod čarou), pokud esej nebude splňovat zadaný rozsah, bude vrácena k úpravěZdroje: práce bude čerpat minimálně z 15 odborných zdrojů (např. otevřená encyklopedie Wikipedia není odborný zdroj)Všechny eseje budou odevzdány ve dvou podobách - v elektronické formě mi esej zašlete na email (pavlina.springerova@uhk.cz) a v tištěné formě.C) Povinná četba.1. Povinná je veškerá literatura zadaná na semináře (texty pro prezentace i texty určené k seminární diskusi).2. Domínguez, Jorge I. a Shifter, Michael (eds.). 2003. Constructing Democratic Governance in Latin America. Baltimore a London: The John Hopkins University Press, 165-350. (knihovna UHK)3. Wiarda, H. J. a Kline, H. F. (ed.). 2000. Latin American Politics and Development. Boulder: Westview Press, 400-582. (knihovna UHK)ZápočetPodmínky pro udělení zápočtu:1. Účast na seminářích (povoleny jsou maximálně dvě neomluvené absence).2. Prezentace na vyučující zadané téma (témata se budou rozdělovat na začátku semestru). 3. Aktivní práce v seminářích - kontrola zadané četby bude probíhat dvojím způsobem ? ústně (diskusí) či písemně v rámci semináře (pokud student nebude mít alespoň 50% úspěšnost v minimálně polovině písemných rozborů, zápočet nedostane). 4. Zápočtový test (proběhne v zápočtovém týdnu). Aby student mohl přistoupit k ústní zkoušce, musí z písemného testu získat minimálně 65 %.ZkouškaZkouška bude probíhat ústní formou. Součástí ústní zkoušky bude:1. Prověření znalostí z přednášek a povinné četby.2. Prověření znalostí ze seminářů (povinné četby a odprezentovaných témat).3. Zhodnocení a debata nad odevzdanou esejí.
Garant
Mgr. et Mgr. Pavlína Springerová, Ph.D.