Předmět Srovnávací politologie Latinské Ameriky (KP / SRPO)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KP / SRPO - Srovnávací politologie Latinské Ameriky, Filozofická fakulta, Univerzita Hradec Králové (UHK).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Typologie a vývoj moderních politických režimů v Latinské AmericeHELLINGER, Daniel: Comparative Politics of Latin America. Democracy at Last? New York: Routledge 2011 (Pouze kapitoly 1, 2, 3 a 4).Prezidencialismus a krize demokracieMAINWARING, Scott SHUGART, Matthew S: Juan Linz, Presidentialism, and Democracy: A Critical Appraisal. Comparative Politics 29, 1997, č. 4, s. 449-471.POWER, Timothy J.: Optimism, Pessimism, and Coalitional Presidentialism: Debating the Institutional Design of Brazilian Democracy." Bulletin of Latin American Research, 29, 2010, č. 1: 1833.HELLINGER, Daniel: Comparative Politics of Latin America. Democracy at Last? New York: Routledge 2011 (Pouze kapitola 7).Přechody k demokracii v Latinské AmericeHAGGARD, Stephan - KAUFMAN, Robert R.: The Political Economy of Democratic Transitions. Comparative Politics 29, 1997, č. 3, 263-283.COLLIER, Ruth Berins: Paths Toward Democracy. The Working Class and Elites in Western Europe and South America. Cambridge, Cambridge University Press 1999. (Pouze kapitoly 1 a 4).HELLINGER, Daniel: Comparative Politics of Latin America. Democracy at Last? New York: Routledge 2011 (Pouze kapitoly 9 a 10).Prezidentské krize v Latinské AmericeLLANOS, Mariana MARSTEINTREDET, Leiv (eds.) Presidential breakdowns in Latin America: Causes and outcomes of executive instability in developing democracies. Palgrave Macmillan, 2010. (Pouze s. 1-110: kapitoly Úvod, 1, 2, 3, 4, 5).HELLINGER, Daniel: Comparative Politics of Latin America. Democracy at Last? New York: Routledge 2011 (Pouze kapitola 16).Populismus a neopopulismusDVOŘÁKOVÁ, Vladimíra BUBEN, Radek NĚMEC, Jan: ?Que el pueblo mande! Levicové vlády, populismus a změny režimů v Latinské Americe. Praha: Sociologické nakladatelství 2012. (Pouze s. 120-183: kapitola "Populismus: idea, politický styl, či politická strategie?")HELLINGER, Daniel: Comparative Politics of Latin America. Democracy at Last? New York: Routledge 2011 (Pouze kapitoly 5 a 6).Levicové vlády v Latinské AmericeDVOŘÁKOVÁ, Vladimíra BUBEN, Radek NĚMEC, Jan: ?Que el pueblo mande! Levicové vlády, populismus a změny režimů v Latinské Americe. Praha: Sociologické nakladatelství 2012. (Pouze s. 184-310: kapitoly 4 a 5).Guerilly a revoluce v Latinské Americe 1956-1970WICKHAM-CROWLEY: Timothy P.: Guerrillas and Revolution in Latin America. A Comparative Study of Insurgents and Regimes since 1956. Princeton, Princeton University Press 1992. (Pouze strany 1 -206)HELLINGER, Daniel: Comparative Politics of Latin America. Democracy at Last? New York: Routledge 2011 (Pouze kapitola 11).Guerilly a revoluce v Latinské Americe po roce 1970WICKHAM-CROWLEY: Timothy P.: Guerrillas and Revolution in Latin America. A Comparative Study of Insurgents and Regimes since 1956. Princeton, Princeton University Press 1992. (Pouze strany 207 -326)HELLINGER, Daniel: Comparative Politics of Latin America. Democracy at Last? New York: Routledge 2011 (Pouze kapitola 12).
Získané způsobilosti
Cílem předmětu je aplikovat teoretické poznatky z vybraných výzkumných programů srovnávací politologie na oblast Latinské Ameriky. Předmět bude vycházet ze struktury a navazovat na znalosti získané v kurzu Metody a teorie srovnávací politologie. Tematicky bude členěn do věcných celků odpovídajícím převládajícím teoriím srovnávací politologie. Přednášky a semináře budou vždy odpovídat jednomu z témat v rámci čtyř teoretických přístupů: strukturalismu(podmínky vzniku a udržení demokracie, teorie závislosti, politická ekonomie Latinské Ameriky, teorie revolučních a guerillových hnutí), institucionalismu (problematika prezidencialismu, role vojenských složek v politických systémech Latinské Ameriky, fungování a kapacita států), teorii racionální volby (přechody k demokracii) a kulturním teoriím (občanská společnost, nacionalismus, indigenismus). Vynechána jsou důležitá témata z oblasti výzkumu politických stran a voleb, kterým je věnován samostatný předmět Volební a stranické systémy Latinské Ameriky. Kurz směřuje k tomu, aby studenti prokázali schopnost spojovat jak teoretické, tak empirické poznatky z prostředí Latinské Ameriky.
Požadavky
Výuka probíhá formou přednášek a seminářů. Semináře navazují na témata přednášek a očekává se v nich kritická diskuse nad zadanou povinnou četbou. Kritéria pro klasifikaci jsou následující:1. Pravidelná docházka: jsou tolerovány maximálně dvě absence.2. Aktivita v semináři: v semináři student prokazuje znalost zadané četby, orientaci v tématu a schopnost kritické diskuse nad tématem. Studentovi, který na daný týden nepřečetl zadanou povinnou četbu, je i přes jeho fyzickou účast seminář počítán jako absence.3. Vedení jednoho semináře: Na začátku semestru si každý student zvolí jeden seminář, v němž bude vést seminární diskusi. Jeho úkolem bude moderovat diskusi a formulovat zvídavé otázky.4. Badatelský úkol: Každý student vypracuje badatelský úkol s tématem "Reformy volebních systémů ve vybrané latinskoamerické zemi/zemích od roku 1978." Cílem je zmapovat všechny volební reformy do dolní/jediné komory kongresu. Hlavní výstupy budou následně prezentovány (powerpoint) na semináři.5. Ústní zkouška: Ústní zkouška prověřuje zejména znalost povinné četby a dále obsahu přednášek.
Garant
Mgr. Karel Kouba