Předmět Světová politika (KP / SVET)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KP / SVET - Světová politika, Filozofická fakulta, Univerzita Hradec Králové (UHK).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Energetická bezpečnost a politika ve světěČína a USA: strategické spojenectví nebo rostoucí nepřátelství?Začarovaný kruh? Protesty a regionální politické elity v současné ČíněVztahy USA a vybraných latinskoamerických zemíSoučasné mezinárodní vztahy mezi zeměmi andského regionuBezpečnost v subsaharské AfriceEkonomická situace v subsaharské Africe
Získané způsobilosti
Kurz Světová politika rozšíří povědomí studentů o aktuálních politických či mezinárodně-vztahových problémech spojeným s jednotlivými, především neevropskými, světovými regiony.
Literatura
Chabal, P. and Daloz, J.-P. Africa works : disorder as political instrument. Bloomington, 1999. Carlson, J. E. Latin America: Energy and Politics (Latin American Political, Economic, and Security Issues). 2010. Allison, R. Russia, the West & Military Intervention. Oxford, 2013. Fürst, R. Vzestup Indie a Číny: Přichází asijské století? P. Praha, 2011. Livingstone, G. Zadní dvorek Ameriky: USA a Latinská Amerika od Monroeovy doktríny po válku s terorem. 2011.
Požadavky
Podmínky pro zisk zápočtu:1) Aktivní účast na semináři (povoleny max. dvě absence). Pokud se student nebude schopen či ochoten zapojit do diskuse či odpověď na otázku týkající se seminární četby či tématu semináře, bude mu udělena absence. 2) Prezentace vybrané seminární četby (kategorie "Prezentace"). Prezentace by se měla zaměřit na shrnutí základních částí textu s důrazem na tyto otázky: (a) Jaký problém daný text řeší? (b) Jakým způsobem jej řeší? (c) K čemu autor dospěl? A (d) V čem autor prezentace s textem souhlasí, v čem naopak spatřuje slabiny? Prezentace se bude posuzovat na základě formální a obsahové stránky. Závažné nedostatky prezentace povedou k jejímu přepracování, eventuálně k neudělení zápočtu, nebude-li ani přepracovaná verze splňovat základní požadavky. 3) Vypracování monitoringu médií. Student si na počátku semestru vybere téma, jehož mediální zpracování bude během celého semestru sledovat. Vycházet přitom bude ze zpráv minimálně tří médií z alespoň dvou zemí. Výběr zkoumaných médií a zemí si zvolí s ohledem na možnosti kritické analýzy, v níž by se zaměřil na podobnosti či rozdíly v informování o dané problematice mezi jednotlivými médii a/nebo zeměmi. Minimální rozsah monitoringu je 7 normostran a 20 zpráv. Svou volbu oznámí vyučujícímu nejpozději na druhém semináři. Student následně samostatně vypracuje monitoring v určeném časovém úseku. Cílem monitoringu je prokázat, že se student soustavně věnoval mapování vybraného tématu v zahraničním tisku, dovede vybrat nejdůležitější události a zpracovat z nich ucelený souhrn.Student může používat anglické mutace médií země, kterou si vybral a nemusí se ve svém výběru omezit pouze na země, které jsou tématem kurzu. Monitoring bude členěn jako standardní seminární práce s použitím citačního aparátu podle aktuální normy KPOL UHK.Student má v případě nepřijetí monitoringu nárok na jedno přepracování v termínu, na kterém se dohodne s vyučujícím semináře.Kurz je zakončen písemnou zkouškou, která bude zahrnovat témata přednášek a seminářů, včetně povinné četby.
Garant
Mgr. Jan Prouza