Předmět České dějiny do r. 1648 - 2. (KPVHA / KCST2)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KPVHA / KCST2 - České dějiny do r. 1648 - 2., Filozofická fakulta, Univerzita Hradec Králové (UHK).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Osnova předmětu ve vztahu k časovému rozvrhu výuky1. Krize českého státu na přelomu 14. a 15. století a počátky české reformace2. Husitská revoluce, její duchovní, politická, sociologická podstata, průběh a výsledky3. Pokus Jiřího z Poděbrad o upevnění královské moci a mezinárodní postavení českého státu (2 přednášky)4.Dotvoření a charakter stavovské monarchie v době vlády Jagelonců5.Hospodářské změny v zemědělství a řemeslech od konce 15.století, jejich příčiny a důsledky6.Problematika stavovské a centralizované monarchie - jejich místo v evropském vývoji7.Volba Ferdinanda Habsburského českým králem - volební podmínky stavů, snaha Habsburků o porušování práv. stavovského státu, centralizační pokusy Ferninanda I., protihabsburské povstání v letech 1546-47 - jeho důsledky v hospodářském a politickém vývoji českého státu8.Náboženský vývoj v českých zemích a jeho sepětí s politickým děním, staro a novoutrakvisté, role Jednoty bratrské v politickém životě9.Střety českých stavů s Habsburky o náboženskou svobou - Česká konfese, Majestát na náboženskou svobodu10.Stavovský odboj v letech 1618-20 - Bílá hora11.Právní změny v postavení českého státu po roce 1620 - Obnovené zřízení zemské12.-13.Válečné události v českých zemích za 30-tileté války a jejich ekonomické důsledky, role Albrechta z Valdštejna14.Řešení "české otázky" při jednání o Vestfálském míru
Získané způsobilosti
Jedna z nosných přednášek studia, která má seznámit posluchače s vývojem českého státu od příchodu Slovanů do roku 1648.Hlavní důraz je položen na objasnění vzniku státu u středoevropských Slovanů, postavení a významu Velké Moravy, vzniku a vývoje české státnosti od vzniku knížectví až k zformování stavovské monarchie a jejího zápasu se snahami Habsburků o vybudování centralizované monarchie, která nakonec vítězí. Pozornost je rovněž věnována teoretickým otázkám vzniku a vývoje šlechty a poddaných. Dále bude věnována pozornost významu a postavení církve ve vývoji středověkého českého státu, vlivu reformních hnutí v církvi na vývoj v českém státě a významu husictví v širších vnitro a mezinárodně - politických souvislostech. V oblasti hospodářských dějin je kladen důraz na vysvětlení změn v zemědělství a řemeslech, na problematiku vývoje osidlování (kolonizace) ve vazbě na celkový hospodářský vývoj a na rozbor charakteru středověkého města. Rovněž jsou sledovány změny v organizaci šlechtického velkostatku v 16. století a v hospodářském životě měst.
Literatura
Josef Macek. Jagellonský věk v českých zemích I-IV. Praha, 2003. Josef Janáček. Rudolf II. a jeho doba. Praha, 1987. Radek Fukala. Sen o odplatě. Dramata třicetileté války. Praha, 2005. Václav Bůžek a kol. Svět urozených. Šlechta v českých zemích na prahu novověku. Praha - Litomyšl, 2002. Petr Čornej - Milena Bartlová. Velké dějiny zemí Koruny české VI. 1437-1526. Praha - Litomyšl, 2007. Petr Vorel. Velké dějiny zemí Koruny české VII. 1526-1618. Praha - Litomyšl, 2007. Jaroslav Pánek. Vilém z Rožmberka. Politik smíru. Praha, 1998.
Požadavky
Splnění seminárních požadavků vyučujícího. Zvládnutí nároků na zkoušku.
Garant
doc. PhDr. Martin Šandera, Ph.D.