Předmět Základy knihovnictví a muzejnictví (KPVHA / KMKNI)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KPVHA / KMKNI - Základy knihovnictví a muzejnictví, Filozofická fakulta, Univerzita Hradec Králové (UHK).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Základní okruhy:počátky muzejnictví v českých zemích a jeho vývoj do r. 1945;muzejnictví po 2. sv. válce, nejnovější trendy;současná legislativa a praktické výstupy (práce se sbírkami, jejich ochrana a využití);vývoj knihovnictví do 2. sv. války;knihovnictví po roce 1945;současné úkoly knihovnictví a jeho legislativa.
Získané způsobilosti
Cílem předmětu je poskytnout studentům základní informace o knihovnictví a muzejnictví. Důraz bude kladen především na vývoj knihovnictví a muzejnictví v českých zemích v evropském kontextu. Součástí předmětu je i praktická seminární část, v níž se studenti poučí o současné legislativě a jejím užití v praxi. Jedná se zejména o formy tvorby, zpřístupnění a ochrany muzejních sbírek a knihovního fondu. Pro tento typ studia bude důležitá i forma prezentace, která počítá s aktivním využitím digitalizace a následného přitažlivého zveřejnění.
Literatura
BOHATCOVÁ, M. a kol. Česká kniha v průběhu staletí., Praha 1990. Legislativní dokumenty dostupné na www.psp.cz a na www.cz-museums.cz. Legislativní dokumenty dostupné z www.w.nkp.cz. Návrh nové Strategie rozvoje knihoven ve Francii 2003 ? 2005. Dostupné z www.nkp.cz. Oborové časopisy ? české i světové provenience (zejména ICOM). KOPECKÁ, I. a kol. Preventivní péče o historické objekty a sbírky v nich uložené. Praha 2002. ŠPÉT, Jiří. Přehled vývoje českého muzejnictví I. Brno 2003. ŽALMAN, Jiří a kol. Příručka muzejníkova I. Tvorba, evidence, inventarizace a bezpečnost sbírek v muzeích a galeriích. Praha ? Brno 2002. ŽALMAN, Jiř. Příručka muzejníkova II. Metodické pokyny ministerstva kultury. Praha 2006. CEJPEK, J. Stručný přehled dějin českého knihovnictví. 2 dopl. a rozšíř. vyd. Praha 1967. Tematicky zaměřené sborníky a další literatura dle zpracovávaného tématického úkolu. STRÁNSKÝ, Zbyněk Z. Úvod do studia muzeologie. Brno 2000. KNEIDL, P. Z historie evropské knihy, po stopách knih, knihtisku a knihoven, Praha 1989.
Požadavky
Aktivní účast ve výuce a kvalitní prezentace seminárního úkolu.
Garant
doc. PhDr. Věra Němečková, Ph.D.
Vyučující
doc. PhDr. Věra Němečková, Ph.D.