Předmět Systém archivnictví (KPVHA / KSYS1)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KPVHA / KSYS1 - Systém archivnictví, Filozofická fakulta, Univerzita Hradec Králové (UHK).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Úvod. Terminologie, definice archivu, vymezení postavení archivu vůči podobným institucím (muzea, knihovny); související vědní obory; úloha a postavení archivnictví (archivářů) v současné společnosti.2. Stručný vývoj archivnictví do roku 1918- Český korunní archiv- Archiv českého státu (česká kancelář 1526-1621, staré české místodržitelství 1621 ? 1749, české gubernium 1749 ? 1849, nové české místodržitelství 1850 - 1918).3. České archivnictví a vývoj archivní sítě v období:- 1918 ? 1945 Archivní anketa; diskuse o konstituování archivní sítě; spisová rozluka s Rakouskem; archivy v období německé okupace- 1945 ? 1954 kompetenční spor min. vnitra a min. školství; archivní rada; spor o zemské archivy; státní archivní komise.4. České archivnictví a vývoj archivní sítě v období:- 1954 ? 1974 systém archivů kodifikovaný vládním nařízením o archivnictví č. 29/1954 (státní archivy, archivy národních výborů, archivní oddělení Krajských správ MV);- 1974 ? 2004 systém archivů kodifikovaný zákonem č. 74/1974 Sb. a jeho proměny do a po roce 1989.5. Archivy zvláštního významu a podnikové archivy 1974 ? 2004.6. Systém archivnictví podle zákona č. 499/2004 Sb., o archivnictvíCharakteristika archivní sítě; poslání a úkoly archivů; péče o archiválie, jejich získávání, zpracování, ochrana, evidence, využívání a restaurování; rozdílné postavení archivů ve vztahu k výkonu spisové služby a správních činností; správní úřady a výkon veřejné správy na úseku archivnictví (ministerstvo vnitra, státní archivy). Rozdělení archivů na veřejné a soukromé.7. Veřejné archivy, vzájemné vztahy, úkoly a činnosti.- Národní archiv,- Státní oblastní archivy a zemské archivy,- Státní okresní archivy, jejich vznik a vývoj až do sloučení s oblastními archivy,- Archivy územních samosprávných celků,- Specializované archivy,- Bezpečnostní archivy.8. Soukromé archivy a archiválie uložené u soukromoprávních původců dokumentů (tzv. archiválie mimo archiv).9. Akreditace archivů a podmínky pro akreditaci.10. Archiválie uložené u kulturně ? vědeckých institucí. Postavení kulturně vědeckých institucí ve vztahu k odborné síti archivů.11. Úloha a úkoly komerčních spisoven ve vztahu k archivnictví a systému archivů v ČR.
Získané způsobilosti
Cílem předmětu je seznámit studenty se současným systémem archivnictví v ČR v kontextu jeho historického vývoje. Studenti získají přehled o všech typech archivů se zaměřením na síť archivů veřejných tj. Národní archiv, oblastní a zemské archivy, okresní a městské archivy. Budou seznámeni se specifickým postavením archivů jako správních úřadů na úseku archivnictví a zároveň odborných historických ústavů a s činnostmi a úkoly z tohoto postavení vyplývajícími. Pozornost bude věnována jak zaniklým typům archivů (podnikové, sdružené, archivy zvláštního významu) tak institucím s archivní sítí přímo souvisejícími (muzea, knihovny, komerční spisovny).
Požadavky
Udělení zápočtu je podmíněno účastí na výuce (tolerance 3 absencí) a složení závěrečného testu.
Garant
Mgr. Jitka Rychlíková