Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Vybrané otázky z hist. geog. a kartog. (KPVHA / PMGE2)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KPVHA / PMGE2 - Vybrané otázky z hist. geog. a kartog., Filozofická fakulta, Univerzita Hradec Králové (UHK).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

K hlavním tématům patří:historické regiony, euroregiony, pohraniční oblasti a jejich proměny;průmyslová krajina, vznik, vývoj a kulturní dědictví;urbanizovaná krajina, suburbanizace a směřování k městské civilizaci.Vybraná témata se dotýkají revolučních zvratů v krajině českých zemí v 19. a 20. století s časovými přesahy a s návazností na širší makroregion. Důraz je položen na mezioborovost témat, komparativní metody a aplikovanou historickou geografii. Ve výkladu budou prezentovány kartografické a ikonografické prameny včetně současných.

Získané způsobilosti

Cílem předmětu je prohloubit znalosti z historické geografie a kartografie se zaměřením na vybrané otázky k problematice historické krajiny.

Literatura

Semotanová, E. - Cajthaml, J. a kol. Akademický atlas českých dějin. Fragner, B. ? Zikmund, J. eds.). Praha, ČVUT 2009;. Co jsme si zbořili, bilance mizející průmyslové éry/deset let. Chromý, Pavel. Formování regionální identity: nezbytná součást geografických výzkumů. In: Geografie na cestách poznání. Praha 2003, s. 163-178. Semotanová, Eva-Šimůnek, Robert-Žemlička, Josef a kol.). Praha 1995-2010 (kontinuace). Historický atlas měst České republiky, sv. 1-22. Dvořák, Jiří. Jižní Čechy jako region. In: Historická geografie 32. Praha 2003, s. 135-181;. Kuča, Karel. Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Praha od roku 1996 (a dále kontinuace);. Čapka, František-Slezák, Lubomír-Vaculík, Jaroslav. Nové osídlení pohraničí českých zemí po druhé světové válce. Brno 2005;. Beran, L. ? Valchářová, V. (eds.). Pražský industriál. Technické stavby a průmyslová architektura Prahy. 2. rozš. vydání, Praha, ČVUT 2007;. Felcman, Ondřej- Semotanová, Eva. Proměny středoevropského regionu. Historický atlas. Hradec Králové? Praha 2005; Historická geografie 1-37. Praha 1968-2011 (a dále kontinuace);. Matěj Spurný,Domažlice 2006. Proměny sudetské krajiny. Bůžek, Václav. Region v historickém diskursu. In: Jihočeský sborník historický 72. České Budějovice 2003, s. 5-13;. Hnilička, Pavel. Sídelní kaše, Praha 2005. Hlušičková, H. a kol. Technické památky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, 3. Praha 2003;. Ouředníček, Martin. Teorie stádií vývoje měst a diferenciální urbanizace, in: Geografie ? Sborník České geografické společnosti 105, 2001, č. 4, str. 361-369;. Musil, Jiří. Třetí městská revoluce. Urbanizace 19. a 20. století. Historické listy 2, 1992, s. 36-37;.

Požadavky

Zpracování ročníkové práce k vybranému tématu v rozsahu 20 normostran. Odevzdání do konce výuky v semestru. Rozhovor nad textem v rámci ústní zkoušky. Pro zápočet vyhodnocení vyučujícím ročníkové závěrečné práce.

Garant

prof. PhDr. Eva Semotanová, DrSc.

Vyučující

prof. PhDr. Eva Semotanová, DrSc.