Předmět Slovensko ve středov.a na poč. novověku (KPVHA / PSLOS)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KPVHA / PSLOS - Slovensko ve středov.a na poč. novověku, Filozofická fakulta, Univerzita Hradec Králové (UHK).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Vývoj studia dějin Slovenska a jeho problémy, pojem ?Slovensko?.2. Velká Morava a její místo při vytváření západoslovanské státnosti, charakter obyvatelstva Velké Moravy.3. Příchod Maďarů, jejich vztahy ke slovanskému osídlení, zapojení Slovenska do uherského státu, význam Slovanů pro hospodářský, politický vývoj uherského státu.4. Pohraniční vévodství na Slovensku, postavení slovanského etnika v 11.-12. století.5. Další etnické rozrůzňování Uher, tatarský vpád, německá kolonizace, postupné uvědomování slovanského obyvatelstva v Uhrách ? Slováků ? poměry v Žilině.6. Charakter uherské šlechty, její splynutí se státem ? ?natio Hungarica? jako politický, nikoli národnostní pojem.7. Působení husitů na Slovensku a jejich vliv na národnostní uvědomování ? pronikání slovenštiny do písemností.8. Turecké vpády, ovládnutí části Uher Turky ? složitá národnostní, politická a hospodářská situace na Slovensku.9. Protihabsburská povstání uherské šlechty a jejich charakter.10. První projevy slovenského národního uvědomění v boji za politická práva nižší šlechty ve slovenských župách (polemika Michal Bencsik ? Jan Baltazar Magin).11. Zvláštnosti jazykových poměrů v Uhrách ? latina jako ?nadnárodní? úřední jazyk, dílo M. Bela.12. Národní obrození Maďarů ? rozvoj používání maďarštiny a národnostní nesnášenlivost Maďarů, změna obsahu pojmu ?natio Hungarica?.13. Problematika vzniku slovenského spisovného jazyka.14. Časová rezerva.
Získané způsobilosti
Cílem přednášky je ukázat okolnosti za jakých se vytvářely předpoklady pro vznik moderního slovenského národa a vyrovnat se s různými historicky nepodloženými názory, které se v této oblasti objevují. Pozornost bude věnována hlavně problematice Velké Moravy a její návaznosti na další slovenské dějiny, problematizace začleněné části velkomoravského území a obyvatelstva do středověkých Uher, vztahů mezi slovenským a maďarským etnikem a projevům slovenského národního uvědomění.
Požadavky
Udělení zápočtu (kreditů) je podmíněno účastí na výuce a plněním uložených úkolů.
Garant
prof. PhDr. František Musil, CSc.