Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Systém archivnictví, SOA, SÚA (KPVHA / PSYS1)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KPVHA / PSYS1 - Systém archivnictví, SOA, SÚA, Filozofická fakulta, Univerzita Hradec Králové (UHK).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

1. Úvod. Terminologie, definice archivu, vymezení postavení archivu vůči podobným institucím (muzea, knihovny); související vědní obory; úloha a postavení archivnictví (archivářů) v současné společnosti.2. Stručný vývoj archivnictví do roku 1918- Český korunní archiv- Archiv českého státu (česká kancelář 1526-1621, staré české místodržitelství 1621 ? 1749, české gubernium 1749 ? 1849, nové české místodržitelství 1850 - 1918).3. České archivnictví a vývoj archivní sítě v období:- 1918 ? 1945 Archivní anketa; diskuse o konstituování archivní sítě; spisová rozluka s Rakouskem; archivy v období německé okupace- 1945 ? 1954 kompetenční spor min. vnitra a min. školství; archivní rada; spor o zemské archivy; státní archivní komise.4. České archivnictví a vývoj archivní sítě v období:- 1954 ? 1974 systém archivů kodifikovaný vládním nařízením o archivnictví č. 29/1954 (státní archivy, archivy národních výborů, archivní oddělení Krajských správ MV);- 1974 ? 2004 systém archivů kodifikovaný zákonem č. 74/1974 Sb. a jeho proměny do a po roce 1989.5. Archivy zvláštního významu a podnikové archivy 1974 ? 2004.6. Systém archivnictví podle zákona č. 499/2004 Sb., o archivnictvíCharakteristika archivní sítě; poslání a úkoly archivů; péče o archiválie, jejich získávání, zpracování, ochrana, evidence, využívání a restaurování; rozdílné postavení archivů ve vztahu k výkonu spisové služby a správních činností; správní úřady a výkon veřejné správy na úseku archivnictví (ministerstvo vnitra, státní archivy). Rozdělení archivů na veřejné a soukromé.7. Veřejné archivy, vzájemné vztahy, úkoly a činnosti.- Národní archiv,- Státní oblastní archivy a zemské archivy,- Státní okresní archivy, jejich vznik a vývoj až do sloučení s oblastními archivy,- Archivy územních samosprávných celků,- Specializované archivy,- Bezpečnostní archivy.8. Soukromé archivy a archiválie uložené u soukromoprávních původců dokumentů (tzv. archiválie mimo archiv).9. Akreditace archivů a podmínky pro akreditaci.10. Archiválie uložené u kulturně ? vědeckých institucí. Postavení kulturně vědeckých institucí ve vztahu k odborné síti archivů.11. Úloha a úkoly komerčních spisoven ve vztahu k archivnictví a systému archivů v ČR.12. Exkurze do akreditovaného archivu.13. Opakování, konzultace a diskuse nad zpracovanými úkoly.

Získané způsobilosti

Cílem předmětu je seznámit studenty se současným systémem archivnictví v ČR v kontextu jeho historického vývoje. Studenti získají přehled o všech typech archivů se zaměřením na síť archivů veřejných tj. Národní archiv, oblastní a zemské archivy, okresní a městské archivy. Budou seznámeni se specifickým postavením archivů jako správních úřadů na úseku archivnictví a zároveň odborných historických ústavů a s činnostmi a úkoly z tohoto postavení vyplývajícími. Pozornost bude věnována jak zaniklým typům archivů (podnikové, sdružené, archivy zvláštního významu) tak institucím s archivní sítí přímo souvisejícími (muzea, knihovny, komerční spisovny).

Požadavky

Udělení zápočtu je podmíněno účastí na výuce (tolerance 3 absencí) a složení závěrečného testu.

Garant

Mgr. Jitka Rychlíková