Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Územní vývoj českého státu (KPVHA / PUZE1)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KPVHA / PUZE1 - Územní vývoj českého státu, Filozofická fakulta, Univerzita Hradec Králové (UHK).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

1. Teoretické otázky územního vývoje: základní znaky, územní útvary, pohyb hraniční čáry, státní ideje na českém území, proměny státní organizace středoevropského prostoru.2. Český stát v 10. - 12. století: počátky a zformování územní podoby české státnosti. Vznik Svaté říše římské a vztah přemyslovského vévodství k ní. Formování polského a uherského státu.3. Stabilizace českého státu a pokusy o jeho územní rozšíření za posledních Přemyslovců. První středoevropské personální unie s centrem v Praze. Vzestup významu Rakouského vévodství.4.-5. Územní expanze českého státu za Lucemburků. Vytvoření České koruny a její dominantní postavení ve středověké Svaté říši římské za Karla IV. Vznik Polsko-litevské unie a vývoj Uherské koruny.6. Stabilizace českého státu za Jiřího z Poděbrad, dočasný rozpad jejího teritoria po příchodu Jagellonců. Česko - uherská duální unie. Svatá říše římská národa německého.7. Česká koruna v habsburské personální unii - omezování jejího státoprávního postavení a územního rozsahu po roce 1621. Habsburská monarchie. Proměny v Říši - růst moci Braniborska, Saska a Bavorska.8. Likvidace faktické územní a politické integrity českého státu v tereziánských reformách - zánik české státnosti. Zmařené naděje na její znovuzavedení na sklonku 19. století. Střední Evropa po válce sedmileté.9. Vznik ČSR jako realizace ideje spojení území Čechů a Slováků do jednoho státu. Územní podoba republiky a vytyčení jejích hranic.10. Nová podoba střední Evropa po versailleské mírové konferenci.11. Ztráta československého pohraničí v roce 1938 - první reálný doklad dezintegrace česko-moravského území v tisícileté historii českého státu. Rozpad ČSR. Násilné vítězství německé státní ideje na troskách zaniklého ČSR. Anšlus Rakouska. Německo - sovětský pakt ze srpna 1939. Druhá světová válka a realizace německé střední Evropy. Přepadení SSSR a maďarská expanze.12. Obnovení územní integrity Československa po druhé světové válce. Řešení německé otázky a Postupim. Posun SSSR na západ (Pobaltí, oblast východního Polska, Zakarpatská Ukrajina, Moldavie. Vznik železné opony azánik střední Evropy. Vznik čs. federace v roce 1968.13. Proměna federace po listopadu 1989 ? vyhlášení ČSFR a její rozpad. Vznik České republiky a Slovenské republiky v lednu 1993. Sjednocení Německa (1990), rozpad SSSR (1991). Obnovení pobaltských států a osamostatnění Běloruska a Ukrajiny. Počátek rozpadu Jugoslávie.

Získané způsobilosti

Poznat a pochopit souvislosti mezi časovou a prostorovou rovinou historického dění ve střední Evropě, a to na základě diferenciovaného poznání proměn všech jejích států a jejich území - českého, československého, (slovenského), německého ve všech jeho podobách, rakouského (slovinského), maďarského (chorvatského) a polského (litevského). Osvojit si důkladný přehled o proměnách území české státnosti a základní znalosti o státech sousedních a umět je využít při zkoumání historických procesů.

Literatura

Honzák, František ? Pečenka, Marek ? Vlčková, J . Evropa v proměnách staletí. Praha, 1995. Semotanová, Eva. Historická geografie českých zemí. Praha, 1998. Trávníček Dušan. Přehled územního vývoje našeho státu. Brno, 1984. Oskar Krejčí. Český národní zájem a geopolitika. Praha, 1993. Křen, Jan. Dvě století střední Evropy. Vyd. 1. Praha, 2005. ISBN 80-7203-612-2 .Idea Československa a střední Evropa. Sborník příspěvků. Brno, 1994.

Požadavky

Student uzavírá kurz zkouškou prováděnou formou testu, v kterém musí prokázat základní orientaci v dané tematice.

Garant

doc. PhDr. Ondřej Felcman, CSc.